Napište dopis svému vnoučeti

Rádi bychom Vám představili nový projekt SenSenu (Senzační Senioři – projekt Nadace Charty 77) a Národní kroniky.

První fází tohoto projektu je psaní dopisů, ať už skutečným, či smyšleným vnoučatům.

 

Co je vaším úkolem?

Napsat Dopis vnoučeti – (skutečnému, nebo smyšlenému).

Člověk, který již prožil několik desítek let, může říci, že „život už jej naučil hodně“ – ocitl se v řadě různých situací a shromažďoval zkušenosti, vyvozoval závěry, nabýval moudrost. A je to taková moudrost, která se v žádné škole naučit nedá – moudrost vlastní, osobní.

SenSen by Vás rád požádal, abyste se pokusili tuto moudrost předat dalším generacím.

Napište Dopis vnoučeti. Můžete ho napsat na počítači, nebo v ruce. V případě, že se rozhodnete pro druhou možnost, prosím pište čitelně. Rozsah dopisu je stanoven na 1 – 5 stran. Pokud se rozhodnete zapojit se, snažte se prosím soustředit na věci, které pro vás byly a jsou v životě důležité. Zkuste vytvořit poselství, které mladé generaci poradí, co je v životě to podstatné.

 

Do kdy, jak a pomůže mi někdo?

Rozmyšlení a psaní dopisu by vám nemělo trvat déle než 14 dní. Potom jej prosím předejte ambasadorovi (viz níže) svého klubu SenSen. Uzávěrku pro sběr dopisů je stanovena na 28. února 2019.

Společně s dopisem vnoučeti budete s ambasadorem vyplňovat formulář s průvodními informacemi o vaší osobě. Tyto informace poslouží výzkumnému týmu projektu (pod vedením novinářky a historičky Judity Matyášové) při analyzování dopisů a nebudou spojovány s vaším jménem.

 

Jak dopis napsat?

Dopis vnoučeti není o napsání literárního díla, ale o předání vzkazu mladé generaci o tom, co je v životě důležité, na co se mají mladí lidé soustředit. Např.: Mají si budovat kariéru, nebo se věnovat rodině, či to umět skloubit? Mají procestovat svět a využít všechny dnešní možnosti? Mají dbát na školu a vzdělání? Starat se o své zdraví? Zajímat se o dění kolem sebe – nebýt lhostejní k politice, svému okolí, osudům ostatních?

 

Dopis by mohl odpovídat na následující otázky: 

1/ Co a jak mi v životě v různých situacích nejvíc pomohlo? (Rodina a její zázemí? Přátelé? Spolehnout se jen sám na sebe?) Co je tedy v životě důležité?

2/ Jaká důležitá rozhodnutí můj život ovlivnila a čím? (Studovat/nestudovat? Vdát se/oženit se? Přestěhovat se? Vycestovat? Změnit zaměstnání? Politický názor?)

3/ Co bych udělal/a dnes jinak? Co bych uděl/a stejně?

4/ Co bych poradil/a vnoučeti, aby se v životě neztratilo?

 

Kdo je naším ambasadorem?

Ambasadorem za naši organizaci je Iveta Luxová, která Vám pomůže v případě jakýchkoli dotazů a nejasností. Ráda Vám pomůže se stylistikou,  s utříděním myšlenek, příp. s gramatikou bude-li potřeba. Pokud se chcete zapojit, obraťte se na ní co nejdříve. Tel: 603 852 715, mail: luxova@prave-ted-ops.cz.

Vaše ambasadorka, Iveta Luxová by se s Vámi ráda před odevzdáním dopisů osobně setkala (místo a termín bude upřesněno), kdo by měl zájem, mohl by své poselství přečíst ostatním, mohlo by se o něm diskutovat (pouze kdo by opravdu chtěl), vyplnily by se potřebné formuláře.

Rádi bychom vaše “dopisy”, pokud budete souhlasit  následně zveřejnili na našem webu (s vaším jménem, či anonymně). Ale opět, pouze pokud budete souhlasit. něco podobného jsme totiž měli v plánu, jen nás SenSen trošku předběhl 🙂

 

 

Ilustrační foto PIXABAY

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..