Se smutkem k praktickému lékaři

Minulý týden byl hostem pořadu Káva o čtvrté na Dvojce Českého rozhlasu  lékař, MUDr. Josef Štolfa, který je členem naší správní rady.

 

V rozhovoru, který s ním vedla moderátorka Tereza Stýblová pan doktor Štolfa např. vysvětluje  jaký je rozdíl mezi běžným smutkem a depresí, kdy je vhodné navštívit lékaře a kdy už odborníka. Dále pan doktor vysvětluje příčiny smutku a potřebu smutku a i třeba potřebu truchlení a zamýšlí se  např. nad tím, jak dlouhá doba pro truchlení je vhodná.

V rozhovoru se dotýká i používání léků, závislosti na nich atp.

Rozhovor Vám rádi doporučujeme k poslechnutí. Najdete ho na stránkách Rozhlasu.

 

 

MUDr. Josef Štolfa je praktický lékař a zároveň místopředseda pro vzdělávání ve Společnosti všeobecného lékařství a vyučuje  na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

 

 

Více o smutku a zármutku

Smutek je jedna z emocí, stav nálady, který je opakem radosti. Smutek je reakcí na událost, která se nás nepříznivě dotýká, jako je např. ztráta blízkých osob či cenné věci, zhasnutí naděje, křivda, nevděk apod. Smutek z trvalé ztráty něčeho velmi významnéno (např. úmrtí blízké osoby) je vystupňován v žal, též hoře, tedy smutek akcentovaný zoufalstvím nad nenávratnem nejvyšší hodnoty. Nevypořádá-li se člověk s žalem, může se propadat depresi. Přechod mezi žalem (přirozeným smutkem) a depresí („chorobným“ smutkem) je plynulý.

Zármutek, stejně jako ostatní emoce, částečně potlačuje některé životní potřeby – při silném smutku klesá chuť k jídlu, dostavuje se nespavost. Jedním z projevů intenzivního smutku je ronění slz, tedy pláč.

Zdroj: Wikipedie

 

Ilustrační obrázek PIXABAY

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..