Urážka finančně gramotných – Dluhopisy Republiky

Půjčte nám na úplatky důchodcům, my vám za to znehodnotíme úspory.

Aneb Alena Schillerová jako Horst Fuchs.

 

Co jsou to dluhopisy

Předpokládáme, že každý z vás, kdo někdy zavadil třeba jen ve zprávách o ekonomiku, tak trochu ví, že náš stát vydává nějaké státní dluhopisy. Ty fungují velmi jednoduše, de facto státu půjčíte své peníze a on vám je za předem stanovenou dobu vrátí i s předem známým úrokem.

V principu dluhopisy nejsou špatnou investicí, ale vždy by měly sloužit spíš jen jako doplněk (investičního) portfolia. Zejména letos to ale vlastně ani příliš neplatí. Tento typ aktiva jakožto investice totiž více méně upadá kvůli rekordně nízkým úrokovým sazbám v nemilost a některé státy mají již výnosy svých státních dluhopisů dokonce v záporu. Neboli vy jako investor vlastně dané zemi platíte za právo půjčit jí své peníze, jelikož nakonec dostanete méně, než kolik jste půjčili.

Dluhopisy Republiky naštěstí zápornou hodnotu nemají, ale popravdě řečeno od ní některé jejich varianty nejsou zase tak vzdálené. 😅

Já se přiznám, že jsem jenom na Twitteru zahlédl post Aleny Schillerové s nějakým videem k tomuhle údajnému vhodnému vánočnímu dárku, ale neměl jsem sílu si ho pustit. Nicméně národní hrdost a smysl pro finanční gramotnost mi nedá, a tak se pro vás obětuji a podívám se, co že to vlastně paní Alena občanům, z nichž řadě letos příjmy či úspory zdevastovaly vládní nařízení spojené s pandemií, nabízí. Logicky očekávám, že to bude něco lukrativního, co by občanům skutečně mohlo pomoci. Tak pojďme na to:

ODKAZ NA: Twitter Aleny Schillerové s videem vyzívajícím k nákupu dluhopisů.

Uff, to byla jízda! Teď akorát nevím, jestli jsem viděl to správné video, nebo mi místo něj naskočil nějaký bizarní reklamní teleshopping, v kterém se nabízela dluhopisová analogie zázračných hrnců, které samy uvaří, poté se i samy umyjí a ještě se samy uklidí do skříňky. 🤔

Dle ministryně jsou Dluhopisy: chytrý dárek, který jen tak neomrzí, naopak s postupem času získává na hodnotě.” To mě samozřejmě zaujalo, protože pokud tyhle dluhopisy zhodnocují tak, že mě neomrzí, mohlo by to ve skutečnosti být zajímavé, akorát  to video, působí spíš jako vánoční zdravice třídní paní učitelky jejím žáčkům 1. třídy ZŠ.  Ve videu byl zmíněn web sporicidluhopisy.cz, kde má být i kalkulačka, tak vám jdu zjistit to zhodnocení.

 

Cože?!

Prosím vás, tak jsem to prošel a můžu s klidem konstatovat, že je to hloupost a už chápu i styl toho videa. Tohle totiž drtivou většinu finančně gramotných lidí musí regulérně urazit. Alenka tam říká: “chytrý dárek, který jen tak neomrzí, naopak s postupem času získává na hodnotě”. Já bych spíš řekl “dárek, který nejenže omrzí, ale ještě vzdělaného člověka urazí.”

Vlítnul jsem na web, našel proklamovanou kalkulačku a začal plánovat investici pro blízkou osobu, abych jí udělal radost. Takže, beru Dluhopisy Republiky s datem vydání 31.12.2020 a volím Reinvestiční variantu, protože Alenka mi ve videu od stromečku láskyplně sdělila: “V případě reinvestičního dluhopisu dokonce [zhodnocení dluhopisů roste] rok od roku výhodněji.”

To si totiž takhle koupíte za 10 000 Kč dluhopisy, kde vám rok od roku roste zhodnocení, načež za 6 let vyděláte symbolických 600 Kč (!), jelikož vaše průměrné zhodnocení je 1 %. Znovu se omlouvám, ale tohle někomu dát jako “dárek, který jen tak neomrzí” protože získává na hodnotě, musel bych se stydět… 

Je to něco podobného, jako bych někomu dal 10 000 Kč v drobných a celých 6 let mu z nich ve skutečnosti neustále ubíral. Jinými slovy, takto směšné zhodnocení nestojí ani na řeč, jelikož má na čele Aleninou rtěnkou napsáno Peníze ti sežere inflace, osle!

 

Když už, tak proti-inflační, ale není to žádné terno

Přepínám na proti-inflační variantu a tam už to aspoň není tak velký průšvih a můžeme říct, že čistokrevnou zlodějinou hodnoty vašich úspor je tedy “jen” polovina celé téhle neodolatelné investiční nabídky…

Jako dobrý, máte garantováno, že po dobu 6 let budete porážet inflaci o 0,50 %. Za mě je to teda zajímavá nabídka maximálně pro nějakou banku, pro obyčejného člověka je ve výsledku asi skoro jedno, jestli své úspory plácne sem, do termínovaného vkladu, nebo do nějakého podílového fondu… proto (opět) příliš nerozumím tomu, proč něco takového běžnému člověku vůbec nabízet jako nějaký úžasný tip na vánoční dárek.

Teda pokud vám skrz děravý a obrovsky zadlužený státní rozpočet lehce neteče do bot a neřeknete si, že by vlastně bylo fajn zkusit provětrat úspory “jednodušších” členů společnosti a pokusit se z nich nějakou tu zlatku získat. Protože jak už po letošku musí vědět úplně každý – na rozhazování za nesmysly nikdy není dost peněz… akorát na to podstatné, jako je infrastruktura nebo pomoc krachujícím podnikatelům, vždycky prostředky tak nějak chybí.

 

Závěrem

Když to shrnu – a raději budu úplně ignorovat ty reinvestiční dluhopisy, které jsou slušně řečeno regulérní zlodějinou – jakožto mladý člověk bych si s takovým lejstrem, které mi za 6 let při průměrné inflaci 2,5 % hodí z 10 000 Kč do kapsy navíc 1941 Kč, řekl, že mi příbuzní radši měli tu desítku dát v hotovosti, abych ji mohl investovat do růstových akcií nějaké technologické firmy. 

Kdyby tam byly jenom proti-inflační dluhopisy, bral bych to asi jenom jako další zbytečný výstřel do prázdna od člověka, u něhož to vzhledem k jeho schopnostem a kompetentnosti tak nějak očekáváte. Jelikož se ale Alenka – toho času ministryně financí zodpovědná za bohatství našeho státu – neštítí nabízet lidem roční zhodnocení 1 % jako něco, co je vlastně fajn, zcela v pořádku a dokonce ideální dar vašim blízkým (zatímco inflace je a bude několikanásobně větší).

Navrhuji ji za trest s balíkem certifikátů k reinvestičním Dluhopisům Republiky poslat, ať se tuhle atraktivní nabídku zhodnocení úspor pokusí nabídnout třeba majitelům pražských restaurací. A video z toho, jak ta nabídka probíhala, očekávám  na jejím Twitteru. 😉

 

Autor článku Tomáš Durčák, Warengo, redakčně kráceno, Celý článek na webu Warengo

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..