Jaký byl letošní Pochod pro mozek?

Pochod pro mozek byl veselý, hravý, spontánní, mezigenerační, zábavný, společný… Prostě povedený!

Pochod pro mozek letos poprvé neprobíhal jen v Praze.

 

Přinášíme pár střípků, které se k nám z některých míst dostaly. Víme, ale, že „Pochodů“ či vycházek proběhla po celé zemi zhruba třicítka.

 

Z Pochodů proběhlých mimo Prahu

Obecní knihovna Benešov nad Černou uspořádala plánovanou vycházku v pátek 18. 3. a vyrazili jsme na ní jen ve čtyřech. Přikládám foto z odměny pro účastníky, která se hodila i při lekcích po celý týden.

Růžena Lepšová

 

Výsledky pochodu v rámci NTTP ze Vsetína: Na 1 hodinové procházce jsme ušli cca 5 km s 11 účastníky a naučili se metodou Loci 12 pojmů. Děkuji za dobrý nápad a inspiraci.

Miluše Makyčová

 

Páteční akce se nám naprosto skvěle vydařila, účastníci byli nadšení. Přestože jsme šli z různých stran, sešli jsme se v Hradci – Nové Vsi v počtu 27 účastníků a zase se rozešli.  Po cestě jsme se i protáhli na cvičících strojích. Moc děkujeme, že jsme se mohli připojit k Pochodu pro mozek!
Byla to skvělá hromadná akce, kterou jsme si moc užili.  Celkem jsme společně ušli 216 km. Už se těšíme na příští ročník.

Mgr. Štěpánka Beníčková, SOUŽITÍ 2005, o.p.s.

Fotografie z pochodu:

 

Výletu se 17.3. zúčastnilo 19 osob, vím není to moc, ale mnoho lidí se stále bojí sdružovat a také bylo chladno, jsme rádi i za tento počet Skupina turistů seniorů ze Štětí.

Helena Krejčová

 

U Zdeňka „Paměťáře“ Gloze v Ratíškovicích  se sešla skupinka děti a mládeže, dospělé populace i seniorů a společně ušli 96 km. Super nápad!!! 🙂

Zdeněk Gloz

Fotografie z Ratíškovic:

 

ZO SPCCH Nymburk  – pochod začal na Ostrově, formou výkladu historie, následovali otázky z provedeného výkladu, dále jsme pokračovali směr Sportovní centrum a dále podél řeky Labe. Zúčastnilo se 32 osob, ušli jsme 384 km.

Alena

 

 

Most + výlet Praha, celý týden se nám líbil, pro mě náročnější organizace. Hlásím nachozeno 376,86 km

 

 

 

Hlavní Pochod v Praze

Pochod pro mozek proběhl 18. 3. 2022 v pražské Stromovce

V Praze, ve Stromovce se v čase 14 – 16 hod. u Planetária sešlo cca 150 seniorů, někteří s vnoučaty.

Program účastníkům nabídl – tři různé trasy pochodu (1 km, 2km, 4 km) a možnost volby individuální trasy a vzdálenosti, dále pak cvičení a výuku správné techniky klasické chůze, výuku Nordic Walking (NW) chůze, žonglování, správné dýchání, cvičení na jemnou motoriku a tzv. švihlou chůzi.

Programu si užili jak ti, kteří absolvovali některou z tras (ve skupině s lektorem NW nebo individuálně), tak ti, kteří se účastnili pouze doprovodného programu.

Na akci jsme společně ušli 356 km.

Účastníci pochodu obdrželi chodecký deník, který vznikl za podpory VZP ČR. Cílem deníku je motivace ke zdravému a pravidelnému pohybu. Senioři v něm najdou i základní informace, jak začít s chůzí.

V rámci doprovodného programu senioři konzultovali a trénovali s přítomnou fyzioterapeutkou i trenérkami NW správnou techniku chůze. Velkému zájmu se těšilo  žonglování (jedna z nejlepších možností na propojování mozkových hemisfér) a cvičení na jemnou motoriku. Všichni se vyřádili, pobavili a zasmáli při zkoušení tzv. švihlé chůze.

Fotogalerie z Pochodu pro mozek ve Stromovce (foto: Hana Brožková web):

 

A ještě pár reakcí na pražský pochod:

Ja ďakujem a musím pochváliť. Mali ste to veľmi dobre zorganizované a všeti si to určite užili. V budúcnosti môžeme niečo dať dohromady.
Prajem veľa nápadov, pokoja a hlavne pevné zdravie.
M.Mamajová, AK Sen

Díky za pěkně strávené odpoledne.. Bylo to velmi zajímavé a hravé. Obzvláště žonglování a švihlá chůze nás povznášelo do dobré nálady. Počasí nám taky přálo, zkrátka povedlo se vše.
Děkujeme také Nině a Táně, Hance a všem kdo vám pomáhal zorganizovat toto krásné odpoledne. Pokračujte , určitě to má význam,
Věra Cestrová

 

Zapojení klubů Senzačních seniorů SenSen

Senzační Senioři ze SenSenu se k Národnímu týdnu trénování paměti připojili ve spolupráci s pražskou členskou organizací Právě teď! o.p.s. celorepublikovou výzvou „Chodíme pro mozek“.

Fotogalerie: ZDE

 

Pěší výzva „Chodíme pro mozek“ oslovila 550 Senzačních Seniorů, pořadatelství se ujalo 14 klubů a spolků v osmi krajích České republiky a společně nachodili 7.630 km (Kraj Zlínský, Moravskoslezský, Jihomoravský, Ústecký, Plzeňský, Středočeský, Jihočeský a Praha).

Senioři se vydali na pěší výlety nebo jen na krátké procházky zpestřené o různé aktivity. Někteří si dopředu připravili úkoly, aby během cesty cíleně trénovali mozek, další spontánně přicházeli s nápady až během procházek. Chodili po malých i větších skupinách, s holemi i bez nich, chůzi si zpestřovali tanečními kroky, zpěvem, skládáním básniček, skákáním panáka, dřepy, hraním her a podobně.

Prostě si vyrazili provětrat hlavu a udělat něco dobrého pro své zdraví a dobré fungování mozku.

 

Ukázky zpětných vazeb od účastníků pochodů:

  • „Nezpívali jsme, ani nevytvořili bojový pokřik, ale za to jsme, na podnět jedné z básní Františka Hrubína uvedené na informační tabuli, vyhledávali v paměti jeho verše i verše jiných básníků.“
  • „Ušli jsme společně kus cesty krásnou přírodou Hlubočep směrem k Prokopskému údolí. A cestou kolem Pražského Semmeringu vznikla i společná básnička:

Jedna, dvě, mozek jde…
Moc se tomu diví, že my ve svém věku chodíme, jak diví.
Sluníčko nám nesvítilo, nám to ale nevadilo.
Viděli jsme krásnou trasu, nezabrala tolik času.
Kolem sněženek a zámku. Zvedneme hlavu k jedoucímu vlaku.
Čerstvý vzduch a parta prima, nevadí nám ani zima.
Příští měsíc se rovnou domluvíme, na další vycházku společně vyrazíme.

 

  • „Ušli jsme 12 km v počtu 12 osob. Cestou jsme skákali panáka, dělali dřepy, zpívali a shazovali punčochou lahve“.
  • „Nenechali jsme zahálet ani mozek. Jedna členka nám dala několik příkladů, jak můžeme mozek trochu potrápit, aby pracoval, aby vzpomínal. Měli jsme například jmenovat herce, kteří se narodili v první polovině minulého století. Nebo najít města, která končí písmenem n. Nebo najít slova, která začínají i končí stejným písmenem-astma, bob, Cínovec, červotoč, drozd, emoce, fotograf, grog atd.“
  • „Vyrazili jsme na Podhorskou vyhlídku a ušli cca 10 km. Vzali jsme s sebou i nejmladšího klubového člena čtyřletou Barunku, což klientky přimělo zavzpomínat na svá dětská léta. Vzpomínaly na své babičky, na moudra, která jim předávaly a jak jim vyprávěly pohádky. Mozek jsme tedy potrénovali prostřednictvím vzpomínek na své dětství.“
  • Vzkaz ambasadorky z nemocnice

„Až půjdete ven do lesa, každý musí najít tři stromy jehličnaté, z toho jeden, který opadává na zimu a vyfotit a napsat, jak se jmenují. Dále najít mraveniště, a když bude rozhrabané, tak zjistit proč. Není to tím, že to dělají divočáci, napovím Vám, to dělá jeden pták. A kdo zjistí proč?

Kde pramení naše řeka Mže a jak se jmenuje, když odtéká z Plzně?

Jestlipak víte, kde ve Stříbře je (Pravčická Stříbrská brána)?  Je v malém provedení a je na jednom kopci nad Stříbrem a ten kopec se jmenuje Myší kopec víte, kde to je? Je tam krásná vycházka asi tak celkem 6 km. Potřebuji opět foto té brány.

To je asi tak všechno domluvte se a vyrazte, třeba ve dvojicích nebo i více. A hlavně mi napište, kdy a kolik Vás bylo. Moc mne mrzí, že nemohu být s vámi, ale věřím, že nachodíte kilometry i za mne a pošlete foto.“

 

Odpovědi na otázky ambasadorky

„Jehličnaté stromy jsou: smrk, borovice a modřín, který na zimu opadává.

Dále jsme se zastavili u mraveniště. Mraveniště rozhrabává sojka obecná. Důvod: kyselinu mravenčí používá sojka jako impregnaci peří a zbavuje se i úporných parazitů.

Řeka Mže pramení v nadmořské výšce 726 m na území Německa v Griesbachu asi jeden kilometr od osady Asch. Pramen se nachází uprostřed louky. Když řeka odtéká z Plzně, jmenuje se Berounka.

Byli jsme i na Myším kopci nad Stříbrem, kde se nachází Malá Stříbrská Pravčická brána.

 

Všechny tyto výlety byly úžasné. Zapojila se i celá moje rodina.

 

Pozn. ohlasy z akcí jsou zveřejněné bez úprav. 

 


Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..