Projekt na podporu zvýšení digitálních kompetencí seniorů, schopnosti komunikovat se státem on-line a bezpečně.
Aneb i senioři mohou využívat moderní nástroje komunikace.
Projekt zlepšování digitálních kompetencí seniorů
V rámci tohoto projektu budeme pracovat se seniory, kteří digitální kompetence zvládají na základní a střední úrovni a potřebují si tyto kompetence rozšiřovat a prohlubovat. Přednášky a workshopy a následné osobní odborné poradenství se bude věnovat následujícím tématům:
- Komunikace se státem – prakticky zaměřený workshop s názornými ukázkami užívání Portálu občana, Identity občana a přihlášení pomocí BankID, Datové schránky;
- Kybernetická a digitální bezpečnost, bezpečný pohyb v digitálním prostředí, nakupování na internetu (příp. i boj s dezinformacemi);
- Nadstavbová témata dle aktuálních požadavků, např. Umělá inteligence;
- Zvládnutí využívání oblíbených aplikací (WhatsApp, Fotografie, počasí, jízdní řády, mapy…) konkrétní témata viz anotace níže;
Realizace projektu
Přednášky a workshopy nabízíme municipalitám, seniorským klubům, knihovnám příp. dalším subjektům po celé ČR, díky podpoře spol. Philip Morris International, bezplatně.
Jedna přednáška či workshop mají obvyklou délku 1,5 hodiny plus čas na diskuzi a zodpovězení otázek účastníků.
Projekt probíhá od 15.3.2025 do konce roku 2025.
Odborný garant projektu
Ing. Hana Čepová, MBA se problematice digitálního vzdělávání dospělých věnuje více než 25 let a více než 12 let v této oblasti školí seniory a vzdělává a evangelizuje neziskový sektor v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Absolventka VŠMIE a VŠFS, dlouhá léta pracovala externě pro společnosti Dell a Intel. Zároveň absolventkou MBA programu Management kybernetické bezpečnosti na CEVRO Institute Prague.
Odbornou záštitu nad projektem převzala Bankovní Identita a.s. (BankID).
Anotace k tématům jednotlivých přednášek a workshopů
- Bezpečný pohyb na internetu a digitálním prostředí – prakticky zaměřená přednáška na téma nebezpečí, která na nás mohou v digitálním prostoru číhat a jak se jim bránit;
- Bezpečné on-line nakupování a platby – prakticky zaměřená přednáška na téma nakupování a placení na internetu;
- Portál občana, Bankovní identita, datová schránka, e-doklady – proč a jak efektivně komunikovat se státem elektronicky?
- Úvod do umělé inteligence – přednáška s ukázkou fungování některých aplikací;
- Vyhledávání na internetu: tipy/triky – opakování matka modrosti, všichni si myslíme, že víme jak na to. Ale opravdu víme?
- Jak na WhatsApp – průvodce fungováním aplikace, jak odeslat fotografie, videa, hlasové zprávy, polohu, jak vytvořit skupinu.
- Trochu pokročilejší témata grafický program CANVA – aneb grafikem se může stát kdokoli (účastníci potřebují své PC s připojením k internetu).
Ve spolupráci se spol. T-Mobile můžeme nabídnout ještě tato témata:
- Život s chytrým telefonem – jak nastavit telefon, základní funkcionality a aplikace. Praktický workshop pro uživatele se zařízením na platformě Android (v podstatě všechny telefony, kromě iPhone)
- Úprava, ukládání a zálohování fotografií na zařízeních Android – jak maximálně využít potenciál foťáku v telefonu, fotografovací trendy. Opět pro majitelé telefonů na platformě Android (všechny telefony, kromě iPhone)
- Úprava fotografií v programu Snapseed – automatické úpravy, vlastní úpravy fotografií
Kontaktní osoby
Mgr. Diana Ronovská, koordinátorka
tel: 723 298 240, e-mail: ronovska@prave-ted-ops.cz
Ing. Hana Čepová, MBA, odborný garant projektu
tel: 603 852 740, e-mail: cepova@prave-ted-ops.cz
Ilustrační obrázek byl generován pomocí AI nástroje: Deep Dream Generátor