Trénování paměti

Trénování paměti pomáhá zlepšit paměť a kognitivní funkce a je nejlepší možnou prevencí kognitivního úpadku.

Z tohoto důvodu tato aktivita dlouhodobě patří ke stěžejním činnostem Právě teď! o.p.s.

 

Naše organizace má ve svém týmu několik zkušených, certifikovaných trenérek paměti (certifikace České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging) v čele s Bc. Ivetou Luxovou.

 

Cílem je zvýšit sebevědomí účastníků kurzů a motivovat je v každém věku k práci na sobě

Hlavním cílem kurzů trénování paměti je zvýšit sebevědomí účastníků kurzů a přesvědčit je, že z trénování paměti mají prospěch v každém věku. Stejně tak, jak se proměňuje současný svět, současní senioři a jejich potřeby, proměňují se i kurzy trénování paměti Právě teď! o.p.s. pro seniory.

Kromě procvičování různých druhů paměti a výuky mnemotechnik, je důraz kladen na všechny kognitivní funkce, vytváření strategií, plánování, koncentraci, relaxaci, kreativitu, porozumění textu, práci s informacemi, kritické myšlení, fungování a spolupráci ve skupině, argumentaci, respekt k rozdílným názorům. Nejdůležitější je ochota myslet, učit se novým věcem a orientovat se v dnešním světě.

Cílem kurzů paměti v našem podání není známkování, testování a porovnávání účastníků. Kurzy jsou vedené poutavou zábavnou formou (minimum teorie, účastníci po většinu doby pracují). Cílem je účastníky přesvědčit, že práce na sobě má vždy smysl a když vědí, jak na to, jejich paměť i kognitivní funkce jsou mnohem lepší, než se původně domnívali

Nezapomínejte, že správné funkci mozku pomáhá pravidelný, k věku, zdravotnímu stavu a kondici, vhodně zvolený pohyb!

 

Kurzy paměti nejen pro seniory si lze u nás i objednat

Kurzy trénování paměti nejsou zdaleka určené jen pro seniory. Profitovat z nich mohou maminky (rodiče) na RD, zaměstnanci ve firmách, na úřadech, nezaměstnaní atd.

Pokud váháte, zda kurz objednat, rádi pro vás připravíme bezplatnou ukázkovou lekci

Kromě klasického trénování paměti ve skupině zajišťujeme i kurzy trénování paměti pomocí počítačového programu, nebo kurzy metodou FIE – Feuersteinova metoda instrumentálního obohacování.

 

Vybrané aktivity projektu jsou podpořeny z dotačního programu MPSV – Podpora veřejně účelných aktivit seniorských a proseniorských organizací s celostátní působností.

 

Aktuální kurzy

  • Kurz Trénování paměti v knihovně na Ostrčilově náměstí

    2., 9., 16., 23. a 30. října, vždy od 13 hod., Městská knihovna v Praze, Ostrčilovo náměstí, Praha 2.
    Více informací a přihlašování ZDE.

  • Kurz Trénování paměti v knihovně Petřiny

    15., 22., a 29. října, a 5. a 12. listopadu vždy od 14:30 hod., Městská knihovna v Praze, U Petřin 2511/1, Praha 6
    Více informací a přihlašování ZDE.

 

Proběhlo v r. 2024

  • Kurz pro seniory 60+, s trvalým bydlištěm na území MČ Praha 10

3, 10, 18 a 24.4. 2024, vždy ve středu, v zasedacím sále Bratří Čapků, radnice MČ Praha 10

  1. kurz pro začátečníky 8.30–10.00 hod.
  2. kurz pro pokročilé 10.30–12.00 hod.

Kurzy jsou určeny pro seniory 60+, s trvalým bydlištěm na území MČ Praha 10

Registrace proběhne 25. března 2024 od 8.00 hod.

Přijďte prosím osobně s vyplněnou přihláškou do informační kanceláře na adrese Vinohradská 3218/169, Praha 10.

 

Proběhlo v r. 2023

  • Pro seniory MČ Praha 13, Čtvrtky 6.4. – 4.5., 10 – 11 hod., K účasti se mohou senioři z MČ Praha 13 přihlásit na tel.: 222 543 021. Místo konání: Středisko sociálních služeb Prahy 13, Trávníčkova 1746/37, Stodůlky, 155 00 Praha 5. Kurz bude probíhat v nové klubovně seniorů.
  • Kurzy trénování paměti v Městské knihovně na Ostrčilové náměstí 1, Praha 2, od 12.4. vždy ve středu od 14 hod. Rezervace na tel.: 770 130 204. Více informací ZDE a ZDE 
  • Kurzy trénování paměti v Městské knihovně v Praze 1 na Mariánském náměstí od 21.4.,
  • Kurzy trénování paměti v Městské knihovně Pobočka Krč, Štúrova 1282/12, Praha 4. Od 17. května každou středu od 14-15:30 hod. Rezervace míst na telefonním čísle 770 130 260 nebo osobně na pobočce Krč. Více informací
  • Kurzy trénování paměti v Městské knihovně, pobočka Hostivař, Golfová 910/10, Praha 15, od 15.5. do 12.6. každé pondělí od 14 hod.
  • Čtyřdílný kurz trénování paměti pomocí počítačového programu v Magenta Experience Center, Středy: 19., 26. 7. a 9., 16.8. od 17:30 hod.,.
  • Kurzy trénování paměti pro seniory s trvalým bydlištěm na území MČ Praha 4. Kurzy budou probíhat od 4.10. každou středu, celkem 5x na Nuselské radnici,
  • Intenzivní kurz cvičení paměti pro seniory MČ PRAHA 13, vždy ve ČTVRTEK ve dnech 9., 16., 23. a 30.11 2023, 4x 90 minut. Místo konání: Středisko sociálních služeb MČ Praha 13, Trávníčkova 1746/37, v klubovně seniorů (malý sál)
  • Kurzy pro seniory 60+ s­ trvalým bydlištěm na­ území MČ Praha 10, Kurzy budou probíhat v termínu: 1. 11 –29. 11. 2023, vždy ve středu, v ­Radničním salónku, 5. patro budovy B, ÚMČ Praha­10, Vršovická 68.
  • Podzimní kurzy trénování paměti v Městské knihovně v Praze. Kurzy budou probíhat v Ústřední knihovna – Klubovna ve dnech 13., 20., 27.10 a 10. a 24.11. od 10 hod.
  • Feursteinova metoda instrumentálního obohacování (FIE) pomáhá rozvíjet myšlení a vyjadřování, podporuje vnitřní motivaci, reflektování vlastních myšlenek. Přináší umění vytvořit si vlastní strategii při řešení úkolu a sdílení rozdílných postupů, upevňuje sebedůvěru, odstraňuje impulzivitu a strach z chyb. Rozvíjí respektování jiného názoru. Lektorka:  PhDr. Barbora Lucká, Ph.D. Místo konání:  v Městské knihovně v Praze – Jezerka, Adresa: Nuselská 603/94, 140 00 Praha 4-Michle, v prostoru Ateliéru, vždy ve čtvrtek v čase 9.30 – 11 hod.Termíny konání: 14.9.,  21.9., 5.10., 12.10., 19.10., 26.10., 2.11., 9.11., 16.11.,23.11.

Vybrané metody trénování paměti se kterými se u nás můžete potkat (nebo si objednat)

  • Skupinové lekce s trenérem paměti

Kurzy bývají zaměřeny na práci s kognitivními funkcemi a různými druhy paměti. Zaměřují se např. na techniky efektivního učení, mnemotechniky,  myšlenkové a paměťové mapy, koncentraci, kritické myšlení či práci s informacemi. Kurzy využívají podpůrnou a motivační sílu skupiny. Cílem je posílení sebevědomí účastníků a motivace k celoživotnímu učení.

  • Feursteinova metoda instrumentálního obohacování (FIE)

Metoda FIE pomáhá rozvíjet myšlení a vyjadřování, podporuje vnitřní motivaci a reflektování vlastních myšlenek. Přináší umění vytvořit si vlastní strategii při řešení úkolu a sdílení rozdílných postupů, upevňuje sebedůvěru, odstraňuje impulzivitu a strach z chyb. Rozvíjí respektování jiného názoru.

  • Trénování paměti pomocí PC programu

Trénovat paměť na počítači, tabletu či telefonu lze dnes mnoha způsoby. Osvědčeným specializovaným programem v českém jazyce je  program HAPPYneuron BrainJogging, který obsahuje celkem 20 her, které se vždy po 4 zaměřují na jednu z 5-ti kognitivních funkcí.. Hry mají různou obtížnost respektující různý věk, pohlaví či dosažené vzdělání hráčů.

 

Proč by tedy lidé měli trénovat svou paměť?

Lidé by měli trénovat svou paměť z mnoha důvodů. Níže je několik z nich:

  1. Zlepšení kognitivních funkcí: Trénink paměti může pomoci zlepšit kognitivní schopnosti, jako jsou pozornost, koncentrace, rozpoznávání a řešení problémů.
  2. Lepší schopnost učit se novým informacím a získávat nové zkušenosti
  3. Zlepšení produktivity: Lidé, kteří pracují na zlepšení paměti a kognitivních funkcí, mohou být v práci výkonnější, protože se lépe soustředí, rozhodují, reagují na měnící se situaci a celkově vykonávají svou práci efektivněji.
  4. Zlepšení kvality života: Trénink paměti může zlepšit kvalitu života tím, že umožní lidem ukládat a vybavovat si důležité informace a zážitky. Dochází k posílení sebejistoty, život je bezpečnější a radostnější.
  5. Prevence onemocnění: Výzkumy naznačují, že trénink paměti může pomoci s prevencí demencí, např. Alzheimerovy choroby.
    Celkově lze říci, že trénink paměti může mít mnoho výhod pro lidi v každém věku, ať už jde o zlepšení kognitivních schopností, produktivity, kvality života nebo prevenci demencí.

Studie publikovaná v časopise Journal of the American Geriatrics Society zkoumala účinky tréninku paměti u 2 832 seniorů ve věku 65 až 94 let. Výsledky ukázaly, že trénink paměti měl pozitivní účinky na kognitivní funkce a umožnil seniorům udržet si větší nezávislost.

 

Pro koho je trénování paměti vhodné?

  • Seniory
  • Děti s poruchami učení
  • Studenty
  • Rodiče na rodičovské dovolené
  • Osoby ve stresu
  • Osoby po cévní mozkové příhodě, chemoterapii, nemocné, užívající velké množství léků
  • A pro všechny, kteří chtějí být v  každém věku v co nejlepší kondici

Od čtyřicátníků, ale i některých seniorů občas slýcháme, že trénování paměti ještě nepotřebují, že to začnou řešit, až na sobě pocítí nějaké negativní změny. To už ovšem bývá pozdě. Začněte včas. Pracujte na rezervní mozkové kapacitě. Prevence se vyplácí.

 

„Paměť slábne, pokud ji necvičíš.“
Marcus Tullius Cicero