Digitální vzdělávání seniorů

Digitální vzdělávání seniorů – důležitá součást našich aktivit.

Jde o celoroční sérii kurzů a prakticky zaměřených workshopů orientujících se na zlepšení digitálních dovedností seniorů.

 

Tyto kurzy a workshopy připravujeme pro seniory obvykle v Praze, ve spolupráci s T-Mobile Magenta Experience Centre.

Cílem vzdělávacích aktivit je pomoc seniorům lépe zvládat práci s moderními technologiemi a zařízeními, lépe se orientovat v používání aplikací, v e-identitě, internetu, bankovnictví a v neposlední řadě si projekt klade za cíl vzdělávat seniory nenásilnou formou v digitální a kybernetické bezpečnosti.

V případě zájmu jsme schopni realizovat vybrané kurzy a workshopy po celé ČR. Máte zájem? Napište nám.

 

Kurzy a workshopy v roce 2023

9.1.2023 od 13 hod. Přinesl vám Ježíšek nový mobil? Nevíte jak na něj? Nepanikařte! (kapacita naplněna, registrace ukončeny)

23.1. 2023 od 13 hod. Jak se snadno stát grafikem díky programu Canva? (kapacita naplněna, registrace ukončeny)

6.2. 2023 od 13 hod. Workshop: Jak na WhatsApp? (kapacita naplněna, registrace ukončeny)

20.2.2023 od 13 hod. Vyhledávání na internetu – tipy, triky (kapacita naplněna, registrace ukončeny)

6.3. 2023 od 13 hod. Workshop: Možnost vyzkoušet si 3D tisk (kapacita naplněna, registrace ukončeny)

20.3.2023 od 13 hod. Workshop: Úpravy fotek a videí na zařízeních Android (kapacita aplněna, registrace ukončeny)

3.4.2023 od 13 hod. Workshop jak na Facebookovou skupinu, registrace ZDE

5.4. 2023 od 13 hod. Workshop: Jak na WhatsApp? (kapacita aplněna, registrace ukončeny)

17.4.2023 od 13 hod. Workshop: Úpravy fotek a videí na zařízeních Android (kapacita aplněna, registrace ukončeny)

Aktuálně: 15., 22. a 29. 5 vždy od 13 hod. ucelený, třídílný kurz NEPANIKAŘME! zaměřený na témata: Digitální identita, Datová schránka, Bezpečný pohyb na internetu. Registrace ZDE.

 

O prázdninách prověhne další třídílný kurz NEPANIKAŘME!, zaměřený na nejmodernější technologie, vč. nástrojů umělé inteligence (AI)-

 

10 důvodů proč by se senioři měli vzdělávat v oblsti digitálních technologií*

1/ Komunikace

S pomocí technologie se senioři mohou snáze spojovat se svými přáteli a rodinou, kteří mohou být vzdáleni nebo nemohou být osobně navštíveni. Senioři mohou využívat digitální nástroje, jako jsou e-mail, videohovory, nebo sociální média, k zajištění kontaktu s lidmi, kteří jim jsou důležití.

2/ Samostatnost

Senioři mohou využít digitální technologie ke zvýšení své nezávislosti a samostatnosti. Například mohou používat online bankovnictví nebo nákup zboží online. Tento druh nezávislosti a samostatnosti jim může pomoci zůstat aktivními a nezávislými i v pokročilém věku.

3/ Přístup k informacím

Digitální technologie umožňují senioři získávat rychleji a snadněji přístup k informacím a novinkám. Mohou používat vyhledávače, aby získali informace o zdravotních problémech, finančních záležitostech, nebo třeba k hledání nových aktivit a koníčků.

4/ Mentální stimulace

Vzdělávání v oblasti informačních a digitálních technologií může být pro seniory mentálně stimulující a poskytovat jim nové výzvy. To může pomoci udržet jejich mysl aktivní a zlepšit jejich paměť a kognitivní funkce.

5/ Zlepšení kvality života

V konečném důsledku může vzdělávání v oblasti informačních a digitálních technologií pomoci senioři zlepšit kvalitu svého života. Může jim to pomoci udržet se aktivními, zvýšit jejich sebevědomí, zlepšit komunikaci s ostatními lidmi a mít přístup k novým možnostem a zdrojům.

6/ Virtuální setkání a vzdělávání

Senioři mohou využít digitální technologie pro účast na virtuálních setkáních, seminářích, webinářích a online kurzech. To jim umožní setkat se s lidmi se stejnými zájmy, rozšířit si obzory a získat nové znalosti a dovednosti.

7/ Zábava a relaxace

Senioři mohou využívat digitální technologie pro zábavu a relaxaci, například k poslechu hudby, sledování filmů, her nebo zábavných videí na internetu.

8/ Bezpečnost

Vzdělání v oblasti informačních a digitálních technologií může pomoci senioři předejít podvodům a zabezpečit své účty a osobní údaje. Tento druh vzdělání jim může pomoci rozpoznat a vyhnout se nebezpečí z internetu.

9/ Rozvoj nových zájmů

Senioři mohou používat digitální technologie k objevování nových zájmů, jako je třeba online kurzy, zpravodajství nebo aplikace na rozvoj jazykových dovedností. To může vést ke zvýšení jejich kreativity a zlepšení kvality jejich volného času.

10/ Pracovní příležitosti

Senioři mohou využít své znalosti a dovednosti v oblasti informačních a digitálních technologií k hledání nových pracovních příležitostí, jako jsou například home-office práce nebo práce na internetu. To jim umožní získat další příjem a zůstat aktivní i v důchodovém věku.

* těchto 10 důvodů vyjmenovala AI (ChatGPT)

 

Kurzy a workshopy, které proběhly v roce 2022

více ZDE