Chodíme pro mozek

Pojďte se projít pro mozek!

Na pochod (či společnou procházku) zveme jak jednotlivce, tak seniorské, turistické a další kluby z celé republiky.

 

 

Březen je již neodmyslitelně spojen s Národním týdnem trénování paměti (NTTP), který letos probíhá v týdnu 14.- 20. 3. 2022. Po celé republice se bude konat velké množství osvětových přednášek a ukázkových lekcí trénování paměti atd. Těchto akcí se dlouhodobě účastní i  naše organizace, jejíž činnost je zaměřená programy pro aktivní seniory.

 

Chodíme pro mozek

Pro Právě teď! o.p.s. je trénování paměti jednou z klíčových aktivit, které svým klientům poskytujeme a proto se do NTTP pravidelně aktivně zapojujeme a to jak přednáškami a ukázkovými lekcemi. Zároveň se zapojujeme vlastním příspěvkem, který jsme pro tuto příležitost vytvořili. Jde o  pochod pro mozek. Cílem tohoto pochodu je připomenout široké veřejnosti to, na co často zapomínáme, že jak funguje náš mozek, výrazně souvisí s naší fyzickou kondicí a zdravotním stavem. Alfou i omegou úspěchu je POHYB, POHYB, POHYB. A když pohyb, tak proč ne ten nejpřirozenější, nejvhodnější, nejjednodušší i nejlevnější.

Patronem pochodu je moderátor TV NOVA Rey Koranteng (na fotografii z posledního pochodu v r. 2019 – pochod v r. 2020 a 2021 z důvodu pandemie covid-19 pochod neprobíhal).

 

Účastnit se akce můžete několika způsoby

Pokud jste z Prahy a máte čas v pátek 18.3., přijďte ve 14 hod. do Stromovky u Výstaviště, kde před budovou Planetária vyvrcholí veškeré akce Pochodem pro mozek. Kromě několika různě dlouhých tras tam na vás bude čekat i zajímavý doprovodný program. Co když nejsem z Prahy, nebo ten den nemůžu?

Do chůze je možné se zapojit v průběhu celého týdne a sledovat si ušlé kilometry. Na této stránce bude zveřejněn registrační formulář, do kterého bude možné zaznamenat výsledky vaší chůze v rámci pochodu pro mozek.

Vyzýváme seniorské, turistické a další kluby „organizujte lokální pochody, které si připravíte a realizujete dle vašich představ. Nápaditosti se meze nekladou. Přizvěte členy komunity v místě svého bydliště. Vítáni jsou všichni od dětí po seniory. Důležité je hlavně vyrazit. Při skupinovém pochodu si v případě zájmu můžete navíc zahrát nějakou hru, zazpívat si, zacvičit si, vytvořit bojový pokřik, živý obraz, slogan, zahrát si bojovku – co vás napadne. Prostě si hrát, protože to má mozek obzvláště rád“.

 

Nevíte, jak na to?

Rádi vám s vaší akcí poradíme a rádi zveřejníme pozvánku na váš pochod. Napište nám.

 

Evidujte své ušlé kilometry v rámci Pochodu pro mozek v jednoduchém formuláři ZDE

 

 

U budovy Planetária budou účastníkům  k dispozici různé aktivity, např.:

 • Výuka správné techniky chůze a správné chůze s holemi Nordic Walking (na místě bude účastníkům k dispozici několik lektorů NW)
 • Samotný pochod – různé vzdálenosti pro různé cílové skupiny
 • Cvičení na propojování mozkových hemisfér (žonglování, tanec atd.)
 • Cvičení zvyšující kapacitu plic (dechová cvičení, ukázky jógy)
 • Ukázka švihlé chůze

Partneři akce

 

Mediální partner

Partneři


Kdo projekt dále podporuje?


Kde se můžete přidat k lokálním akcím?

 • Svaz tělesně postižených Zlaté Hory s místním Klubem žen bude v týdnu 14. – 18. 3. 2022 pořádat vycházky po okolí. Kontaktní osoba: Marie Vesecká, tel.: 776 874 200 (letáček níže)
 • Skupina turistů seniorů ze Štětí – společná vycházka se koná 17.3.2022, ZMĚNA TRASY: naučná stezka okolím Zubrnic cca 5 km. Sraz všech účastníků u Zubrnického nádraží v 9,00 hod. Kontakt pro víc informací: Helena Krejčová, předseda klubu, tel.: 774 260 737
 • SOUŽITÍ 2005, o.p.s. Mikulovice, pořádá 18. března od 13 hod. 3 různě dlouhé vycházky od Komunitního centra Mikulovice v Sokolské ulice. Kontakt Štěpánka Beníčková, tel.: 775 200 811 (letáček níže)
 • Skupina lektorky paměti Michaely Nešporové – vycházka proběhne 18. 3. od 14 hod. v Brně, Björnsonův sad. Více informací u M. Nešporové na tel.: 606 266 766.
 • Obecní knihovna Benešov nad Černou pořádá v pátek 18. 3. od 14 hod. vycházku. Sraz u kostela Sv. Jakuba v Benešově n. Č. Kontaktní osoba Růžena Lepšová, tel.: 727 814 457 (letáček níže)
 • Organizace Cestou zdraví, z.s. pořádá v pátek 18. 3. od 14 hod. Pochod pro mozek. Sraz na Městském stadionu na Kladně. Kontaktní osoba Hana Čechová, tel.: 777 786 878 (letáček níže)
 • Městské kulturní zařízení Šternberk pořádá nenáročnou vycházku s exkurzí do ČOV ve Lhotě. Sraz 18. 3. ve 14 hod. před Kulturním domem ve Štenberku. Kontaktní osoba Marie Velká tel.: 734 583 634 (letáček níže)
 • Miluše Makyčová trenér paměti ČSTPMJ ze Vsetína pořádá procházku, v rámci které bude pomocí techniky LOCI připravenou zapamatování 12 pojmů. Sejdeme se v pátek 18.3. v 16 hod. na adrese Palackého 156, Vsetín. Kontakt: Miluše Makyčová, email: makycovamiluse@email.cz
 • Skupina seniorů Zdenka „Paměťáře“ Gloze, vyrazí v neděli, 20. března v 9:00, od nové pekárny v Ratíškovicích, Délka trasy 6 km. Více informací u Zdenka Gloze na tel.“ 606 320 786 (letáček níže)
 • Kulturně, aktivizační centrum pro seniory Prahy 9 připravuje pochod pro klienty Aktivizačního centra. Termín bude upřesněn. Kontakt: Andrea Dunděrová, tel.: 724 905 785

Pozvánky

Pozvánka Zdeňka Paměťáře Gloze na pochod v okolí Ratíškovic
Pozvánka Svazu tělesně postižených ze Zlatých hor

Pozvánka na pochod organizovaný knihovnou v Benešově nad Černou.
Pozvánka na akci na Kladně

Pozvánka Městského kulturního zařízení Šternberk
Pozvánka na akci SOUŽITÍ 2005, o.p.s. Mikulovice

#ZdravéStárnutí