Červnový program

Červnový program naplní čas seniorů do prázdnin.

Opět se můžete těšit na nabídku vzdělávání, výletů, exkurzí či pohybových aktivit.

 

Rychlý přesun na typ programu:

Nordic Walking    Program    Informace k registracím

 

Program

 • Pondělí 3.6. od 13 hod. Prevence vzniku onkologického onemocnění. Co je zdravotní a sociální gramotnost? Co můžeme očekávat od nově vzniklých koordinátorů péče a dalších změn, které budou mít dopad na seniory? Šárka Slavíková

POZOR- AKCE ZRUŠENA

Místo konání: T-Mobile Magenta Experience Center v přízemí OC Arkády Pankrác

Přednáška bude zaměřena na prevenci vzniku onkologického onemocnění a na včasný záchyt v podobě screeningových programů. Dále se budeme věnovat tomu, jak rozumět pojmům zdravotní a sociální gramotnost. Krátce se zaměříme i na systém zdravotních služeb a sociálních služeb, na kterém si vysvětlíme vznik nových zdravotně sociálních lůžek a koordinátorů péče. Na závěr si řekneme něco k připravovaným změnám, které mohou mít dopad na osoby s handicapem a seniory.

Přednáší: Mgr. Šárka Slavíková, Zdravotně sociální pracovník Amelie, z.s.

#ZdravějšíRok 

 

 • Čtvrtek 6.6. od 14 hod., Mölkky ve volnočasovém areálu na Folimance

Sraz: potkáme se ve volnočasovém areálu pod Nuselským mostem, v parku Folimanka

Pojďte si zahrát oblíbenou hru mölkky. Těšíme se na ty, co už jí hrají i na ty, pro koho to bude premiéra. Co neumíme, se vzájemně naučíme. Nechceme konkurovat tréninkům a závodům soutěžních týmů. Cílem je, abychom si to všichni užili (ať nám to jde, nebo ne).

S sebou doporučujeme vzít kromě dobré nálady i vhodné, počasí přizpůsobené oblečení (myslete na pokrývku hlavy). Na místě je k dispozici stánek s občerstvením. Akce trvá cca 1,5 – 2 hod (záleží na počasí).

Kontaktní osoba: Iveta Luxová, Tel.: 603 852 715.

 Na akci není nutná předchozí registrace. 

 

 • Čtvrtek 6.6. 16.00-17.00 hod. Komentovaná prohlídka Suchardovy vily

Sraz: v 15.50 hod., před Muzeum Stanislava Suchardy, Slavíčkova 6, 160 00 Praha 6 Bubeneč

Suchardova vila je významným dílem rané fáze Kotěrovy tvorby, v níž se střetávaly vlivy anglické architektury s prvky domácího národopisu. Sucharda se výraznou měrou podílel na výtvarném dotváření vnějšku i interiérů svého obydlí, do nichž bylo zakomponováno několik jeho reliéfních prací. Hlavní prostory Suchardovy vily se dodnes dochovaly ve stavu, jak byly před více než sto lety Kotěrou navrženy, a to včetně interiérových detailů. Jedná se tak o jedinou takřka intaktně dochovanou vilu tohoto významného zakladatele české architektonické moderny.

Muzeum sestává z interiéru vily, to znamená haly a jídelny s hudebním salonkem, s mnoha pracemi od Stanislava Suchardy a dalších jeho současných umělců, většinou tak jak byly původně umístěné. 

Vstupné pro seniory ve výši 100 Kč vybere před vstupem Hana Čepová.

Kontaktní osoba Hana Čepová, Tel.: 603 852 740

Na akci je omezený počet míst. K účasti je nutná registrace. Kapacita naplněna, registrace ukončeny.

 

 • Pondělí 10.6. od 13 hod., Workshop: Jak plně využít aplikaci WhatsApp

Místo konání: T- Mobile Magenta Experience Center (v přízemí OC Arkády Pankrác)

Pojďme se lépe naučit ovládat oblíbenou aplikaci, sloužící stále více komunikaci, běžící na mobilních telefonech. V průběhu workshopu vás provedeme fungováním aplikace, naučíte se, jak odeslat fotografie, videa, hlasové zprávy či svou polohu, nebo jak vytvořit skupinu.

Na akci je omezený počet míst. K účasti je nutná registrace. Kapacita naplněna, registrace ukončeny.

Workshop se uskuteční v rámci pravidelných aktivit „digitálního vzdělávání seniorů„.

Kontaktní osoba pro tuto akci:  Hana Čepová, tel.: 603 852 740 

  

 • Úterý 11.6. od 14 hod. Komentovaná prohlídka Židovského muzea

Sraz: ve 13:50 hod., Informační a rezervační centrum ŽMP, Maiselova 15, Praha

Prohlídka zahrnuje návštěvy Maiselovy, Pinkasovy, Klausovy, Španělské, Staronové synagogy, Obřadné síně a Starého hřbitova

Prohlídka bude trvat cca: 2,5 hod.

Vstupné 220 Kč/osoba bude na místě vybírat v hotovosti kontaktní osoba, která bude doplněna později.

Na akci je omezený počet míst. K účasti je nutná registrace. Registrace ukončeny.

 

 • Úterý 11.6. od 17 hod. Botanická zahrada hl. m. Prahy, Praha Troja, Bonsaje a Japonská zahrada

Sraz: v 16.50 hod., u vchodu do Japonské zahrady.

V rámci komentované prohlídky se budete moci kochat ušlechtilými tvary a zelení dřevin. Dozvíte se i mnohé zajímavosti o zahradě samé i o japonské kultuře.

Cena: k účasti na akci je třeba si při vstupu do Botanické zahrady zakoupit běžnou vstupenku do Botanické zahrady. Senioři nad 60 let – 95 Kč Senioři nad 70 let – 1 Kč. Za prohlídku se nic dalšího nepřiplácí.

Kontaktní osoba: bude upřesněna

Na akci je omezený počet míst. K účasti je nutná registrace. Registrace ukončeny.

 

 • Středa 12.6. od 9 hod. 90 let (ne)svobody s Domem RADOST

Sraz: v 8.45 hod. před vstupem do Domu Radost, Nám. Winstona Churchilla 1800/2, 130 00 Praha 3

První český mrakodrap letos oslaví 90 let od svého vzniku. Tato kulturní funkcionalistická památka zažila první republiku, válku, únorový převrat v roce 1948, socialismus, srpen 1968, listopad 1989. K výročí je připraveno několik akcí pro veřejnost, se zaměřením na střední školy a poslední ročníky ZŠ. My budeme pravděpodobně jedinou seniorskou skupinou.  Kromě možnosti absolvovat tento unikátní program budeme mít příležitost zjistit, jak se o novodobé historii učí dnešní studenti i jaký je jejich pohled na dějiny 20. století.

Program:

9:00 – 10:00 hod. prohlídka výstav, archívu, původní podoby leteckého krytu a dalšího

10:00 – 11:00 hod. seminář s bývalým disidentem a politickým vězněm Františkem „Čuňasem“ Stárkem v Kině Přítomnost (součást budovy)

11:00 – 12:00 hod. film v Kině Přítomnost

12:00 – 13:00 hod. debata v Kině Přítomnost

Na akci je omezený počet míst.K účasti je nutná registrace. Registrace ukončeny.

 

 • Středa 12.6. od 19 hod., Divadelní představení „Občan první jakosti“, Divadlo na Jezerce

Náš patron, herec Daniel Šváb, nás pozval do divadla, na jedno z představení, ve kterém účinkuje. Jedná se o říznou komedii o tom, kam až může vést lidská blbost.
V rámci živého vysílání televizní talkshow se setkáváme s pěticí náhodně vybraných diváků a tak trochu nesmiřitelných názorových oponentů. Ti společnými silami, nebo spíš prostřednictvím neřízených hádek a střetů, hledají hypotetické desatero kritérií a hodnot, na základě, kterých by se přidělovalo nebo odebíralo volební právo. Otázkou ale zůstává, zda potřebných kvalit dosahují sami členové této komise.

Na akci je omezený počet míst. K účasti je nutná registrace. Kapacita naplněna, registrace ukončeny.

 

 • Čtvrtek 13. 6. od 10 hod., Komentovaná prohlídka nově zrekonstruované Fantovy budovy

Sraz: v 9:45 hod v přízemí odbavovací haly Hlavního nádraží u předprodeje jízdenek Dopravního podniku (nikoliv ČD, po vstupu z parku po levé straně!)

Výpravní budova arch. Josefa Fanty vznikla v letech 1901-1909 a k odbavování cestujících sloužila až do otevření nové podzemní haly v roce 1977. Jedná se o největší secesní stavbu v České republice. Od roku 2021 probíhala rekonstrukce a nyní máme možnost navštívit zrekonstruované prostory viz: Fantova budova – www.fantovabudova.cz

Kontaktní osoba: Hana Čepová, tel.: 603 852 740.

Na akci je omezený počet míst. K účasti je nutná registrace. Registrace ukončeny.

 

 • Pátek 14.6. od 10 hod., Prohlídka Galerie ocelových figurín

Sraz: v 9.50 hod. před galerií na adrese Celetná 15, Praha 1,

Zábava, smích, emoce, umělá inteligence, dílničky a další to vše se nachází v interaktivním muzeu plném nevšedních zážitků v centru Prahy pro všechny bez rozdílu věku. Čeká na Vás ocelový svět pohádek, sci-fi, fantasy a luxusních aut inspirovaný oblíbenými superhrdiny vyrobených z recyklované oceli, které jsou rozmístěné ve 2.patrech.. Prohlídka není komentovaná. 

Snížené vstupné ve výši 135 Kč pro seniory (oproti běžným 260 Kč) pro nás zajistila Monika Frýdlová, za což jí velmi děkujeme.

Vstupné 135 Kč si hradí na místě každý sám. Kontaktní osoba: Iveta Luxová, Tel.: 603 852 715

Na akci je omezený počet míst. K účasti je nutná registrace ZDE.

 

 • Úterý 18.6. Výlet do Sázavy, Karel Pinkas

Sraz:  v 8 hod. u pokladen Hlavního nádraží. Jízdenky si kupuje každý sám. Vlak směr Benešov odjíždí v 8:21 hod. (přistoupit lze i po trase). Přestup na další vlak je v Čerčanech. 

Po příjezdu do městečka se nejprve zastavíme u památek spojených s místním rodákem Jiřím Voskovcem a také u Čertovy brázdy. Poté se projdeme mokřadem Votočnice. Když přejdeme po lávce řeku Sázavu, vrátíme se po jejím levém břehu do centra, kde se občerstvíme.

Odpoledne navštívíme Sázavský klášter, založený sv. Prokopem. V jeho areálu se nachází klášterní budovy, muzeum a tři kostely nebo jejich pozůstatky.  (Vstupné pro seniory:klášter  140 Kč, kostel s muzeem 140 Kč, objekty mají dva majitele, proto dvojí vstupné). Společně si prohlédneme nádvoří (nezpoplatněné). Dále bude program pokračovat individuálně. Zpět je možné jet např v 15:22 hod. ze Sázavy.

Sázava_info_k_vyletu

Kontaktní osoba: Iveta Luxová se ke skupině připojí v Čerčanech, ale bude na tel., a v případě potřeby vás propojí se skupinou v Praze. Tel.: 603 852 715

Na akci není nutná předchozí registrace.

 

 • Středa 19.6. od 10.30 hod., Prohlídka Ústřední knihovny na Mariánském náměstí

Sraz: v 10.20 hod., přízemí v Dílně, Mariánské náměstí 98/1, Praha 1- Staré Město

Pro ty, na koho se ještě nedostalo, zařazujeme návštěvu znovu. Zájemci si budou moci prohlédnout prostory pro veřejnost největší městské knihovny, jejíž tradice sahá do 20. let minulého století. Během této prohlídky nahlédnout do oddělení Pragensia, divadelního a filmového oddělení, hudebního a dalších oddělení, stejně tak se seznámí s moderními službami v podobě self checků (samoobslužné vracení a půjčování knih) a seznámit se s akcemi a dalšími možnostmi využití prostor pro uživatele, které MKP poskytuje.

V neposlední řadě v případě zájmu si zájemci budou moci pořídit čtenářský průkaz, který je využitelný nejen v Ústřední knihovně, ale i na více než 40 pobočkách v Praze. (jen připomenu, že k registraci je potřeba mít u sebe platný občanský průkaz nebo cestovní pas).

 Kontaktní osoba: Iveta Luxová 

 Na akci je omezený počet míst. K účasti je nutná registrace ZDE.

 

 • POZOR- AKCE ZRUŠENA  Středa 19.6. od 14 hod. Prohlídka Leteckého muzea Praha Kbely

Sraz: ve 13.50 hod. na zastávce autobusu Letecké muzeum (zastávka je na znamení)

 • Ze stanice metra Českomoravská a Vysočanská (trasa „B“) – autobusem č. 375
 • Ze stanice metra Letňany (trasa „C“) – autobusem č. 159, 182, 185, 209, 302, 376, 378

 Muzeum bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě. V současnosti má ve sbírkách 275 letadel, z nichž téměř sto je vystaveno v krytých halách, 25 v nekrytých expozičních prostorech, 155 je uloženo v depozitářích a 10 letuschopných je provozováno. Řada letounů patří ke světovým unikátům. Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. Pro srovnání jsou zde vystaveny také vybrané typy světově významných letadel, a kromě toho i množství leteckých motorů, součásti draků letounů, výzbroj, výstroj, stejnokroje, prapory, vyznamenání a další památky, které se vztahují k historii československého a českého letectví.

Prohlídka bude trvat min. 2 hod. a její délka bude operativně přizpůsobena složení skupiny.

 

 • Čtvrtek 20.6. – sobota 22.6. vždy od otevření do cca. 20 hod., Prezentace Právě teď! o.p.s. a hra mölkky na festivalu Metronome

Prezentace a hra budou probíhat v uzavřeném festivalovém areálu, kam je vstup pouze s platnou vstupenkou, kde se budou prezentovat neziskové organizace (za prostorem Opero).

Pokud se na festival chystáte a máte platnou vstupenku, stavte se za námi si zahrát, nebo pokud se na festival chystají členové vašich rodin, nasměrujte je za námi, rádi je poznáme, rádi si s nimi zahrajeme. 

Kontaktní osoby: Iveta Luxová, Tel.: 603 852 715 a Hana Čepová 603 852 740.

 

 • Pondělí 24.6. Zámeček Vysoká Lhota, Muzeum kočárů, sedel, koňských postrojů a veškerého příslušenství k zapřahání kočárů

Sraz: Sejdeme se 9,10 na Hlavním nádraží se zakoupenou jízdenkou u osobního vlaku v 9,21 směr Benešov. Pojedeme do zastávky Pyšely.

Ze zastávky půjdeme cca 500 m do zámečku Vysoká Lhota, kde uvidíme kočáry a sedla z různých filmů, neboť muzeum zapůjčuje exponáty filmařům. Průvodce nás rovněž seznámí s historií zámečku a ukáže nám sklepení z 11. století. Po prohlídce muzea půjdeme cca 2,5 km do městečka Pyšely. Cesta vede do mírného kopce oborou po Cyrilometodějské stezce. Dojdeme na náměstí T. G. Masaryka, kde můžeme obdivovat kostel Povýšení svatého Kříže z 11. století, sochy svatých a pozdně barokní faru. Z vnějšku můžeme vidět zámek Pyšely, ve kterém je domov seniorů.

Přidáme cestu k Loretě na kopci nad městem (po asfaltové cestě alejí), je odtamtud krásný výhled do kraje. 

Na náměstí je rovněž možný gastro cíl, pekárna a cukrárna BENEA, případně kousek od náměstí restaurace Sokolovna. Zpět na vlakovou zastávku půjdeme téměř celou cestu z kopce. Kdo by se nechtěl vracet na vlak zpět na zastávku Pyšely, může jet z náměstí autobusem do Senohrab a tam přestoupit na vlak. 

Vstupné pro seniory je 90 Kč.

Kontaktní osoba: Iveta Luxová, Tel.: 603 852 715, připojí se až v Pyšelích, ale v případě potřeby vás propojí se skupinou jedoucí z Prahy.

a

 

 • Pondělí 24.6. od 13 hod., Workshop: Život s chytrým telefonem se zaměřením na ukládání a zálohování fotografií na zařízeních Android

Místo konání: T- Mobile Magenta Experience Center (v přízemí OC Arkády Pankrác)

Pojďme se lépe naučit o trochu lépe ovládat naše chytré telefony běžící na systému Android (všechny telefony, kromě telefonů iPhone). Tentokrát se zaměříme na to, jak ukládat a zálohovat data z těchto telefonů. Akce je určena pouze majitelům telefonů běžících na platformě Android, tedy např. telefony: Samsung, Xiaomi, Sony, Motorola, Honor. 

Na akci je omezený počet míst. K účasti je nutná registrace ZDE.

Workshop se uskuteční v rámci pravidelných aktivit „digitálního vzdělávání seniorů„.

Kontaktní osoba pro tuto akci:  Hana Čepová, tel.: 603 852 740 

 

 • Úterý 25.6. od 17 hod. Botanická zahrada hl. m. Prahy, Praha Troja, Rostliny Nového světa

Sraz: v 16.50 hod., u pokladny Sever

Severní část zahrady je stále neprávem trošku opomíjená, ale přitom obsahuje stejné skvosty jako jiné části zahrady. Vydejte se s průvodcem na putování za rostlinami pocházejícími ze Severní nebo Jižní Ameriky a nahlédněte do Světa sukulentů, poznejte naše Rašeliniště a expozici Severoamerická polopoušť. Staňte se na chvíli objeviteli zajímavých rostlin.

Cena: k účasti na akci je třeba si při vstupu do Botanické zahrady zakoupit běžnou vstupenku do Botanické zahrady. Senioři nad 60 let – 95 Kč Senioři nad 70 let – 1 Kč. Za prohlídku se nic dalšího nepřiplácí.

Kontaktní osoba: Iveta Luxová, tel.: 603 852 715

Na akci je omezený počet míst. K účasti je nutná registrace ZDE.

 

 • Čtvrtek 27. 6. od 14 hod, Komentovaná prohlídka Tyršova domu na Újezdě

Sraz: ve 13.50 hod. na vrátnici č.1 (vchod z ulice Újezd vedle kadeřnictví Kotlár).

Projdeme společně nejstarší část Tyršova domu, tj. architektonicky unikátní barokní palác, stejně jako novodobou přístavbu z 20. let 20. století. Cestou se seznámíme jak s historií Sokola, tak s tím, co se zajímavého se odehrálo v jednotlivých místnostech, kterými budeme procházet. Uvidíme mimo jiné sál, v kterém pobýval T. G. Masaryk, svého času největší tělocvičnu v Československu a také architektonické prvky, které nás přenesou do Říma 17. století. 

Doba trvání prohlídky 1,5 – 2 hod. V budově nejsou výtahy, je potřeba počítat s tím, že všechna patra absolvujeme po schodech.

Vstupné 50 Kč vybere na místě průvodce. Kontaktní osoba: Iveta Luxová,Tel.: 603 852 715

Na akci je omezený počet míst. K účasti je nutná registrace ZDE.

 

 

Nordic Walking

Chůze je jedna z nejzdravějších forem pohybu a provozovat jí může téměř každý. Při Nordic Walkingové chůzi lze využít holí k větší stabilitě chůze. Zároveň se při chůzi s NW holemi zapojuje až 90% svalů celého těla.

Správně prováděná NW chůze má velké množství pozitivních zdravotních efektů vice viz ZDE

Lekcí se může účastnit každý bez ohledu na předchozí zkušenost a fyzickou kondici. Své ušlé km si pak můžete zaznamenávat v naší celoroční Chodecké výzvě.

 

Přehled pravidelných lekcí  (sraz cca. 5-10 min. před začátkem lekce):

 • Praha 7: úterky, 2.4. – 26.11., 10 – 11 hod., Stromovka, sraz před budovou  Planetária
 • Praha 3: čtvrtky 18.4. – 20.614 – 15 hod. – Vrch Vítkov, u zastávky autobusu č. 133, 207  Ohrada směr do centra

Na lekce NENÍ třeba se předem registrovat. Lekce se nekonají v den, na který připadá státní svátek.

#NordicWalking #ZdravéStárnutí #ZdravějšíRok 

Na lekci doporučujeme pohodlné sportovní oblečení a obutí. Zároveň doporučujeme nosit si s sebou v batůžku pití (v létě nezbytné). Hole na lekci vám rádi na místě zapůjčíme, příp. pokud máte vlastní – pomůžeme vám s jejich nastavením.

V případě dotazů k lekcím volejte Hanu Čepovou: 603 852 740.

 

*Registrace

Proč jsou nutné registrace a rezervace vybraných aktivit?

Někteří z vás přichází s dotazy, zda jsou registrace na akce nutné a proč dříve nebyly.
Odpověď je jednoduchá – přibývá nás a naše komunita se rozrůstá, což je skvělé, ale musíme se tomu přizpůsobit. Jistě s námi budete souhlasit, že nejsou např. možné vycházky, kdy nás půjde po Praze 60  (nikdo by nic neslyšel, nikdo by si to neužil a také by to bylo nebezpečné). Stejně tak je nutné respektovat stanovené počty účastníků od pořadatelů vycházek, exkurzí a dalších akcí.

Rozhodně se vám nesnažíme situaci komplikovat. Tam, kde je to bez registrace možné, je neděláme. Na váš zvyšující se počet a z toho plynoucí vyšší zájem, reagujeme (tam kde to jde) opakováním žádaných akcí.

Z registračního formuláře vám poté pomocí automatizované odpovědi chodí i potvrzovací emaily. Někdy chodí ihned, někdy se zpožděním, má to své důvody. Primárně systém nastavujeme podle termínu konání – obvykle dva týdny před akcí. Registrace spouštíme v den, kdy odchází náš víkendový e-mailový zpravodaj.

Pokud chcete provést registraci více lidí naráz, nepište nám to do poznámky – tu automat nepřečte. Zaregistrujte druhou osobu samostatně (klidně na stejný email). Děkujeme za pochopení.