Prázdninový program

Prázdninový program pro všechny (zejména) pražské seniory. 

Přináší mnoho zajímavých možností, jak aktivně trávit letní čas v příjemné společnosti.

 

Rychlý přesun na typ programu:

Nordic Walking      Programy na živo       Trénování paměti na PC      Kurz robotiky a programování

 Letní fotosoutěž

 

Program

ČERVENEC

  • Úterý 4.7.  od 10 hod., Nordic Walking, Stromovka viz níže

 

 • Pondělí 10.7., od 13 hod., Jak se snadno stát grafikem díky programu Canva?

Místo konání: T-Mobile Magenta Experience Center v přízemí OC Arkády Pankrác

Program Canva je v současnosti nejužívanější a nejdostupnější grafický on-line program pro přípravu např. letáků, pozvánek, plakátů, ale třeba i grafik na facebook či jiné sociální sítě. Je v češtině, je jednoduchý a i v bezplatné verzi obsahuje spoustu přednastavených šablon určených ke snadnému a rychlému použití.

Na prakticky zaměřeném workshopu se seznámíme s tím, jak si v programu vytvořit účetjak s programem pracovat, povíme si, jak je to např. s autorským právem u obrázků stažených z internetu, jak exportovat své výtvory a k čemu se hodí jednotlivé typy souborů. Předpokládaná doba trvání workshopu 1,5 hod.

Lektorka: Hana Čepová je odbornicí na vzdělávání dospělých v oblasti digitální a kybernetické bezpečnosti. S programem Canva pracuje téměř každý den a velmi si ho pro svou jednoduchost a dostupnost oblíbila a ráda se s vámi podělí o své zkušenosti a poznatky.

Pro účast na workshopu nejsou třeba žádné předchozí znalosti pro práci s grafickými programy (např. Corel, Photoshop), pouze slušná schopnost pracovat na PC. Program lze jednoduše používat po stažení aplikace i v telefonu/tabletu.

Maximální počet účastníků workshopu 15 os. Na workshop je nutné se registrovat.

Workshop se uskuteční v rámci pravidelných aktivit „digitálního vzdělávání seniorů„, které probíhá jednou za 14 dnů.

Konání akce finančně podpořila MČ Praha 4.

Kontaktní osoba pro tuto akci:  Hana Čepová, tel.: 603 852 740 

 

 • Úterý 11.7.  od 10 hod., Nordic Walking, Stromovka viz níže

 

 • Středa 12.7. v 10 hod., Mölkky na Pankráci

Sraz: Pankrácká pláň, hrajeme na hřišti pro pétanque vedle Café na půl cesty.

Přijďte si zahrát svojí oblíbenou hru, nebo naopak vyzkoušet něco nového. Co neumíme se vzájemně naučíme. Nechceme konkurovat tréninkům a závodům soutěžních týmů. Cílem je, abychom si to všichni užili (ať nám to jde, nebo ne).

Na místě se lze posadit, popovídat, odpočinout, užívat sluníčka a přítomnosti prima parťáků…  Zvána jsou i vaše vnoučata. Věříme, že se s námi nudit nebudou.

S sebou doporučujeme vzít kromě dobré nálady i pití a pokud je velké slunko, tak i pokrývku hlavy. Akce trvá cca 1,5- 2 hod. a není na ní nutná předchozí registrace.

Konání akcí finančně podpořila MČ Praha 4.

Kontaktní osoba pro tuto akci: Hana Čepová, tel: 603 852 740.

#ZdravéStárnutí

 

 • Čtvrtek 13.7.  od 9:30 hod., Nordic Walking, Kinského zahrada viz níže

 

 • Pátek 14.7.2023 od 11 hod., Návštěvnické centrum ČNB – Komentovaná prohlídka obou expozic

Pozn. prohlídku je možné absolvovat s vnoučaty ve vhodném věku

Sraz: 10 min., před zahájením prohlídky uvnitř Návštěvnického centra ČNB na recepci, adresa: Na Příkopě 28, 110 00 Nové Město

Prohlídka bude zahrnovat expozici „Za měnou“ o současné práci ČNB, jejích cílech zaměření atd. Tato expozice je hodně interaktivní. Dále expozici „Lidé a peníze“ o historii peněz od antiky až po současnost. V této expozici se nachází též největší zlatá mince v Evropě a lze si potěžkat zlatou cihlu.

Vstup na prohlídku je zdarma. Na akci je nutné se registrovat ZDE. Pokud chcete dorazit s vnoučaty, budeme potřebovat znát jejich věk.

Kontaktní osoba: Iveta Luxová, Tel.: 603 852 715

 

 • Pondělí 17. 7. od 14 hod., Vycházka s Táňou Dohnalovou z Ládví do „starých Ďáblic“, kde si prohlédneme Pletený rybník

POZOR: z důvodu vysokých teplot, společná procházka zrušena. Potkáme se kolem 15 hod. přímo v KC VLNA

Sraz: ve 13.50 hod., u stanice metra „C“ Ládví – nahoře u výstupu z metra u fontány

Půjdeme procházkou přes sídliště Ďáblice a kolem řadových domků pod Ládvím, nakonec kolem hvězdárny (výstup na kopec s výhledy na České Středohoří možný), dojdeme do starých Ďáblic (cca 2 km). Pokud máte pocit, že jsme se v titulku přepsali, přesvědčíme vás, že nikoliv. Pletený rybník je další skvělé dílo, které vzniklo prací ďáblických seniorek, nazývaných Šikovné ruce.

Pokud bude zájem, o 100 m dále stojí Battistova cihelna (nyní restaurace) s komínem a hned za ní první panelový dům v Praze postavený v roce 1953.  U Vlny nebo ve Vlně (podle počasí)  bude čas popovídat si a dát si něco dobrého. Pro zájemce o dávnou historii Ďáblic bude dole U Parkánu otevřena kaple řádu křižovníků s Červenou hvězdou a výklad zajistí sám pan farář, který bude na nás čekat v 16 hodin. Odtud lze pak autobusem odjet zpět k metru.

Pokud by někdo nechtěl absolvovat vycházku, do starých Ďáblic je možné dojet autobusem 103 od metra  Ládví do stanice Květnová.  Připojit se k nám můžete u KC Vlna, doba příjezdu cca v 15 hodin (odjezdy z Ládví 14.37, 14:52 hod.). Půjdete od stanice busu kousek zpět do ulice Kučerové (po levé straně řadovky, po pravé louka) a tou až dolů do Mannerovy ulice doprava kolem fotbalového hřiště k Vlně. 

Vzhledem k prohlídce vedené panem farářem a dostatečné kapacitě občerstvení, které si bude možné ve Vlně zakoupit,  prosíme, abyste se registrovali do 13.7.  ZDE.

Registrace je informativní, nebudou vám chodit potvrzení. Děkujeme za pochopení.

Kontaktní osoba: Iveta Luxová, Tel.: 603 852 715

 

 • Úterý 18.7.  od 10 hod., Nordic Walking, Stromovka viz níže

 

 • Úterý 18.7. od 11 hod.,  Kostel Krista Spasitele na Barrandově – komentovaná prohlídka, Stanislava Micková

Sraz 18. července 2023 v 11,00 před kostelem, Grussova 1274/6, Praha 5. (Nejbližší zastávka tramvají MHD Poliklinika Barrandov, odtud asi 7 min. ke kostelu.)

Nejnovější pražský kostel byl vysvěcen v roce v listopadu 2020 a v roce 2021 byl vyhlášen Stavbou roku. Patří k němu i komunitní centrum a kavárna Kristian. Exteriér upoutá klidem a interiér určitě nadchne čistotou tvarů a světlem. Právem se řadí mezi nejkvalitnější současné sakrální stavby. Po jeho prohlídce se ještě krátce porozhlédneme po okolí.

Na akci není nutná předchozí registrace. Kontaktní osoba: Iveta Luxová, Tel.: 603 852 715

 

 •  Středa 19.7. v 10 hod., Pestré herní dopoledne ve Stromovce

Místo srazu: Nově zrekonstruovaná část parku Stromovka, která se nachází v parku, pod železniční tratí, mezi Výstavištěm (kde poblíž léta stávala horská dráha) a východem ze Stromovky směrem do Troje a k ZOO. Pokud přijdete do Stromovky od tramvaje vydáte se směrem k Planetáriu (to budete mít po levé ruce), budete pokračovat stále rovně podél vchodu do areálu Výstaviště (po pravé ruce) až dolu do parku, kde se cesta stáčí doleva (od tramvaje je to celkem cca. 1 km). Zde mezi cestou a náspem železniční trati se nachází několik sportovišť.

Na místě bude možné hrát:

 • stolní tenis
 • mölkky
 • pétanque
 • s oporou si bude možné vyzkoušet projít se po laně nataženém mezi sloupy
 • házení frisbee
 • kroket

Sportovní náčiní bude na místě, pokud si budete chtít přinést např. vlastní pálku na stolní tenis, můžete. Pokud máte doma nějakou další zajímavou hru, kterou je možno hrát v přírodě, vezměte ji též  s sebou.

Nezapomeňte na pitný režim, mějte s sebou dostatek vody a pokrývku hlavy, příp. ochranné krémy. Vítána na akci budou i vnoučata.

Pokud se nás sejde na jednotlivé „sporty“ dostatečné množství, můžeme soutěžit o drobné reklamní předměty.

Předpokládaná doba trvání 2 hod., Na akci není nutná předchozí registrace. V případě deště se akce nekoná.

Kontaktní osoba: Hana Čepová, 603 852 740

 

 • Čtvrtek 20.7.  od 9:30 hod., Nordic Walking, Kinského zahrada viz níže

 

 • Sobota 22.7. Návštěva festivalu Colours of Ostrava 

Pokud máte o účast na festivalu zájem, napište nám, rádi vám sdělíme bližší podmínky. 

 

 • Pondělí 24.7., od 13 hod., Život s chytrým telefonem

Místo konání: T-Mobile Magenta Experience Center v přízemí OC Arkády Pankrác

Chcete se s vaším chytrým telefonem více skamarádit?  V menší skupině bude více prostoru pro to zjistit jak si v telefonu nastavit základní nastavení a že aplikace není sprosté slovo a že vám můžou ledacos usnadnit. 

První cca. hodinu vás provedeme základními informacemi a nastavením, další hodina bude věnována individuálnímu poradenství. Provázet Vás budou konzultanti Magenta Experience Center. Akce je primárně určena uživatelům chytrých telefonů a tabletů fungujících na platformě Android (téměř všechny typy telefonů s výjimkou tel. iPhone). Maximální počet účastníků workshopu 15 os.

Akce je bezplatná, je nutné se registrovat. Kapacita workshopu byly naplněna, registrace ukončena.

Workshop se uskuteční v rámci pravidelných aktivit „digitálního vzdělávání seniorů„, které probíhá jednou za 14 dnů

Konání akcí finančně podpořila MČ Praha 4.

Kontaktní osoba pro tuto akci:  Hana Čepová, tel.: 603 852 740 

 

 • Úterý 25.7.  od 10 hod., Nordic Walking, Stromovka viz níže

 

 • Středa 26.7. v 10 hod., Mölkky na Pankráci

Sraz: Pankrácká pláň, hrajeme na hřišti pro pétanque vedle Café na půl cesty.

Přijďte si zahrát svojí oblíbenou hru, nebo naopak vyzkoušet něco nového. Co neumíme se vzájemně naučíme. Nechceme konkurovat tréninkům a závodům soutěžních týmů. Cílem je, abychom si to všichni užili (ať nám to jde, nebo ne).

Na místě se lze posadit, popovídat, odpočinout, užívat sluníčka a přítomnosti prima parťáků…  Zvána jsou i vaše vnoučata. Věříme, že se s námi nudit nebudou.

S sebou doporučujeme vzít kromě dobré nálady i pití a pokud je velké slunko, tak i pokrývku hlavy. Akce trvá cca 1,5- 2 hod. a není na ní nutná předchozí registrace.

Konání akcí finančně podpořila MČ Praha 4.

Kontaktní osoba pro tuto akci: Hana Čepová, tel: 603 852 740.

#ZdravéStárnutí

 

Čtvrtek 27.7.  od 9:30 hod., Nordic Walking, Kinského zahrada viz níže

 

Čtvrtek 27.7.  První prázdninová návštěva školní farmy v Oticích

Sraz: Vyrazíme vlakem z Hlavního nádraží ve 12.51 hod., do stanice Světice, sraz ve 12.40 na nástupišti u vlaku (osobní vlak směr do Benešova, obvykle stojí na nástupišti 6 nebo 7), nebo přímo ve Světicích, kam vlak přijíždí 13:21 hod. Jízdenku si kupuje každý sám. Ze Světic půjdeme cca 1 km pěšky na farmu.

Na farmě proběhne drobná údržba záhonů, které jsme osázeli v květnu. Budeme sklízet průběžně dozrávající plodiny a bylinky. Uděláme si oheň na kterém si můžeme opéci buřtíky nebo místní zeleninu. Společně si vyrobíme bylinkové mýdlo.

Na farmě budou vítáni jak ti, kdo plodiny sázeli, tak i ti, kdo s námi vyrazí poprvé. Nováčci se dozví, co je to permakultura.

Ti, kdosi budou chtít na farmě opéct buřtíky, vezměte si je prosím s chlebem s sebou. Hořčice, kečup, káva, čaj budou na místě. Zpátky pojedeme opět vlakem ze Světic (kdo bude mít chuť může si přidat turistiku po krásné stezce do Říčan).

Na akci není nutná předchozí registrace. Kontaktní osoba: Hana Čepová, tel. 603 852 740

 

SRPEN

Úterý 1.8.  od 10 hod., Nordic Walking, Stromovka viz níže

Čtvrtek 3.8.  od 9:30 hod., Nordic Walking, Kinského zahrada viz níže

Pondělí 7.8. od 13 hod., Úvod do světa umělé inteligence (přednáška & workshop)

Místo konání: T-Mobile Magenta Experience Center v přízemí OC Arkády Pankrác

O tématu umělé inteligence se teď, minimálně posledního více než půl roku, všude mluví. Co to je? K čemu to může být dobré a máme se toho obávat? Mohou ji senioři k něčemu využít? Umí česky? Na tyto a další otázky odpovíme během naší přednášky. Zbyde-li nám čas, něco si i vyzkoušíme.

Lektorka: Hana Čepová je odbornicí na vzdělávání dospělých v digitálních oblastech a kybernetické bezpečnosti. 

Na workshop je nutné se registrovat. Kapacita naplněna, registrace ukončeny.

Aktivita byla podpořena z dotačního programu Magistrátu Hl. m Prahy

Workshop se uskuteční v rámci pravidelných aktivit „digitálního vzdělávání seniorů„, které probíhá jednou za 14 dnů

Kontaktní osoba pro tuto akci:  Hana Čepová, tel.: 603 852 740 

 

Úterý 8.8. od 10 hod., Nordic Walking, Stromovka viz níže

Středa 9.8. v 10 hod., Mölkky na Pankráci

Sraz: Pankrácká pláň, hrajeme na hřišti pro pétanque vedle Café na půl cesty.

Přijďte si zahrát svojí oblíbenou hru, nebo naopak vyzkoušet něco nového. Co neumíme se vzájemně naučíme. Nechceme konkurovat tréninkům a závodům soutěžních týmů. Cílem je, abychom si to všichni užili (ať nám to jde, nebo ne).

Na místě se lze posadit, popovídat, odpočinout, užívat sluníčka a přítomnosti prima parťáků…  Zvána jsou i vaše vnoučata. Věříme, že se s námi nudit nebudou.

S sebou doporučujeme vzít kromě dobré nálady i pití a pokud je velké slunko, tak i pokrývku hlavy. Akce trvá cca 1,5- 2 hod. a není na ní nutná předchozí registrace.

Konání akcí finančně podpořila MČ Praha 4.

Kontaktní osoba pro tuto akci: Hana Čepová, tel: 603 852 740.

#ZdravéStárnutí

 

Čtvrtek 10.8.  od 9:30 hod., Nordic Walking, Kinského zahrada viz níže

Úterý 15.8. od 10 hod., Nordic Walking, Stromovka viz níže

Úterý 15.8. Vycházka s průvodkyní  Bubeneč – I. část: Od Pelléovy vily k Místodržitelskému letohrádku – Komentovaná prohlídka, Stanislava Micková

Sraz: 15. srpna 2023 v 15 hod., před Pelléovou vilou, Pelléova 10, Praha 6. (Ze stanice metra A Hradčanská asi 7 min.)

Projdeme se jednou z prvních vilových čtvrtí v Praze, uvidíme stavby Jana Kotěry, Dušana Jurkoviče, Maxe Spielmanna, Josefa Zascheho  a dalších známých architektů. Podíváme se, kde měl ateliér Stanislav Sucharda. U Místodržitelského letohrádku si připomeneme slávu Stromovky. Řekneme si něco také o bohaté a rozvětvené rodině Petschků. 

Na vycházku není třeba předchozí registrace. Kontaktní osoba: Iveta Luxová, Tel.: 603 852 715

 

Středa 16.8. v 10 hod., Pestré herní dopoledne ve Stromovce

Místo srazu: Nově zrekonstruovaná část parku Stromovka, která se nachází v parku, pod železniční tratí, mezi Výstavištěm (kde poblíž léta stávala horská dráha) a východem ze Stromovky směrem do Troje a k ZOO. Pokud přijdete do Stromovky od tramvaje vydáte se směrem k Planetáriu (to budete mít po levé ruce), budete pokračovat stále rovně podél vchodu do areálu Výstaviště (po pravé ruce) až dolu do parku, kde se cesta stáčí doleva (od tramvaje je to celkem cca. 1 km). Zde mezi cestou a náspem železniční trati se nachází několik sportovišť.

Na místě bude možné hrát:

 • stolní tenis
 • mölkky
 • pétanque
 • s oporou si bude možné vyzkoušet projít se po laně nataženém mezi sloupy
 • házení frisbee
 • kroket

Sportovní náčiní bude na místě, pokud si budete chtít přinést např. vlastní pálku na stolní tenis, můžete. Pokud máte doma nějakou další zajímavou hru, kterou je možno hrát v přírodě, vezměte ji též  s sebou.

Nezapomeňte na pitný režim, mějte s sebou dostatek vody a pokrývku hlavy, příp. ochranné krémy. Vítána na akci budou i vnoučata.

Pokud se nás sejde na jednotlivé „sporty“ dostatečné množství, můžeme soutěžit o drobné reklamní předměty.

Předpokládaná doba trvání 2 hod., Na akci není nutná předchozí registrace. V případě deště se akce nekoná.

Kontaktní osoba: Hana Čepová, 603 852 740

Pestré herní dopoledne ve Stromovce

 

Čtvrtek 17.8.  od 9:30 hod., Nordic Walking, Kinského zahrada viz níže

Čtvrtek 17.8. od 14 hod., Mölkky na pétanque hřišti na Folimance

Sraz: Ve volnočasovém areálu pod Nuselským mostem, v parku Folimanka

Těšíme se na ty, co už Mölkky hrají i  na ty, pro koho to bude premiéra. Co neumíme se vzájemně naučíme. Nechceme konkurovat tréninkům a závodům soutěžních týmů. Cílem je, abychom si to všichni užili (ať nám to jde, nebo ne).

Na místě se můžete těšit na přítomnost prima parťáků. K dispozici stánek s občerstvením. Akce trvá cca 1,5- 2 hod. a není na ní nutná předchozí registrace.

Kontaktní osoba: Iveta Luxová, tel.: 603 852 715

 

Pondělí 21.8. od 13 hod., Digitální vzdělávání – viz níže Kurz robotiky a programování

Místo konání: T-Mobile Magenta Experience Center v přízemí OC Arkády Pankrác

 

Na workshop je nutné se registrovat. 

 

Aktivita byla podpořena z dotačního programu Magistrátu Hl. m Prahy

Workshop se uskuteční v rámci pravidelných aktivit „digitálního vzdělávání seniorů„, které probíhá jednou za 14 dnů

Kontaktní osoba pro tuto akci:  Hana Čepová, tel.: 603 852 740 

 

Úterý 22.8. od 10 hod., Nordic Walking, Stromovka viz níže

Středa 23.8. v 10 hod., Mölkky na Pankráci

Sraz: Pankrácká pláň, hrajeme na hřišti pro pétanque vedle Café na půl cesty.

Přijďte si zahrát svojí oblíbenou, nebo naopak vyzkoušet něco nového. Co neumíme se vzájemně naučíme. Nechceme konkurovat tréninkům a závodům soutěžních týmů. Cílem je, abychom si to všichni užili (ať nám to jde, nebo ne).

Na místě se lze posadit, popovídat, odpočinout, užívat sluníčka a přítomnosti prima parťáků…  Zvána jsou i vaše vnoučata. Věříme, že se s námi nudit nebudou.

S sebou doporučujeme vzít kromě dobré nálady i pití a pokud je velké slunko, tak i pokrývku hlavy. Akce trvá cca 1,5- 2 hod. a není na ní nutná předchozí registrace

Konání akcí finančně podpořila MČ Praha 4.

Kontaktní osoba pro tuto akci: Hana Čepová, tel: 603 852 740.

#ZdravéStárnutí

 

Čtvrtek 24.8.  od 9:30 hod., Nordic Walking, Kinského zahrada viz níže

Úterý 29.8. od 10 hod., Nordic Walking, Stromovka viz níže

Středa 30.8. Druhá prázdninová návštěva školní farmy v Oticích

Sraz: Vyrazíme vlakem z Hlavního nádraží ve 12.51 hod., do stanice Světice, sraz ve 12.40 na nástupišti u vlaku (osobní vlak směr do Benešova, obvykle stojí na nástupišti 6 nebo 7), nebo přímo ve Světicích, kam vlak přijíždí 13:21 hod. Jízdenku si kupuje každý sám. Ze Světic půjdeme cca 1 km pěšky na farmu.

Na farmě proběhne drobná údržba záhonů, které jsme osázeli v květnu. Budeme sklízet průběžně dozrávající plodiny a bylinky. Uděláme si oheň na kterém si můžeme opéci buřtíky nebo místní zeleninu. Společně si vyrobíme šalvějové bonbóny proti bolesti v krku.

Na farmě jsou vítáni jak ti, kdo plodiny sázeli, tak i ti, kdo s námi vyrazí poprvé. Nováčci se dozví, co je to permakultura.

Ti, kdosi budou chtít na farmě opéct buřtíky, vezměte si je prosím s chlebem s sebou. Hořčice, kečup, káva, čaj budou na místě. Zpátky pojedeme opět vlakem ze Světic (kdo bude mít chuť může si přidat turistiku po krásné stezce do Říčan).

Na akci není nutná předchozí registrace. Kontaktní osoba: Hana Čepová, Tel.: 603 852 740

 

 

Nordic Walking

Chůze je jedna z nejzdravějších forem pohybu a provozovat jí může téměř každý. Při Nordic Walkingové chůzi lze využít holí k větší stabilitě chůze. Zároveň se při chůzi s NW holemi zapojuje až 90% svalů celého těla.

Správně prováděná NW chůze má velké množství pozitivních zdravotních efektů vice viz ZDE

Lekcí se může účastnit každý bez ohledu na předchozí zkušenost a fyzickou kondici. Své ušlé km si pak můžete zaznamenávat v naší celoroční Chodecké výzvě.

 

Přehled pravidelných lekcí  (sraz cca. 5-10 min. před začátkem lekce):

 • Praha 7: Úterky, 10 – 11 hod., Stromovka, sraz před budovou  Planetária
 • Praha 5: Čtvrtky, 9:30 – 10:30 hod. Kinského zahrada. Sraz u vchodu do zahrady z Nám. Kinských. Pozor, jde o lekci s vyšším výškovým převýšením. Pozor, lekce se nekoná 6.7. v den státního svátku.

 

Na lekce NENÍ třeba se předem registrovat. Lekce se nekonají v den, na který připadá státní svátek.

#NordicWalking #ZdravéStárnutí

Na lekci doporučujeme pohodlné sportovní oblečení a obutí. Zároveň doporučujeme nosit si s sebou v batůžku pitíHole na lekci vám rádi na místě zapůjčíme, příp. pokud máte vlastní – pomůžeme vám s jejich nastavením.

V případě dotazů k lekcím volejte Hanu Čepovou: 603 852 740.

 

 

 

Kurz robotiky a programování

21.8., 28.8. a 4.9.  od 13 hod. Třídílný kurz robotiky a programování

Místo konání: T-Mobile Magenta Experience Center v přízemí OC Arkády Pankrác

Kurz pro každého, kdo by chtěl pochopit principy psaní kódu. Není třeba předchozí znalost a zkušenost s touto oblastí. Zkušení lektoři z „Magenty“ nám vše podstatné vysvětlí.

Anotace: Robotika a AI

V rámci úvodní vizuální prezentace představí lektor robota Codey Rocky a jeho možnosti, popíše jednotlivé části robota, obsah balení i princip ovládání. Zároveň provede účastníky základy blokového programování a vysvětlí, jak správně a účelně pracovat s programovacím jazykem. Pro programování robota Codey Rocky se používá program mBlock, ve kterém lze vytvářet programy v programovacích jazycích Scratch nebo Python. Scratch je jednoduchý intuitivní grafický programovací jazyk, založený na principu jednotlivých programovacích bloků. S účastníky kurzu budeme roboty programovat pomocí blokového programování.

 Anotace: Internet věcí

Chytrá lednička, chytrý zámek, chytrá pračka nebo chytrá auta. Slyšeli jste už někdy o něčem takovém? Vysvětlení pojmu internet věcí a jak to funguje. Co vlastně tyto věci jsou? A co je dělá “chytrými”? Popovídáme si o využití internetu věcí dnes a do budoucna.

V praktické části vám pak představíme Micro:bita prostředí pro programování. Společně si vyrobíme „chytrý květináč“.

Na kurz je nutné se registrovat. Kapacita kurzu je naplněna, registrace ukončeny.

Aktivita byla podpořena z dotačního programu Magistrátu Hl. m Prahy

Kurz se uskuteční v rámci pravidelných aktivit „digitálního vzdělávání seniorů„, které probíhá obvykle jednou za 14 dnů

Kontaktní osoba pro tuto akci:  Hana Čepová, tel.: 603 852 740 

 

 

Trénování paměti pomocí počítačového programu

19., 26. 7. a  9., 16.8. od 17:30 hod., Čtyřdílný kurz trénování paměti pomocí počítačového programu

Místo konání kurzu: T-Mobile Magenta Experience Center v přízemí OC Arkády Pankrác

Trénovat paměť na počítači, tabletu či telefonu lze dnes mnoha způsoby. Osvědčeným specializovaným programem, který si v kurzu vyzkoušíme, je  v českém jazyce běžící program HAPPYneuron BrainJogging, který obsahuje celkem 20 her, které se vždy po 4 zaměřují na jednu z 5-ti kognitivních funkcí.. Hry mají různou obtížnost respektující různý věk, pohlaví či dosažené vzdělání hráčů.

Účastníkům kurzu budou k dispozici notebooky s nainstalovaným programemMaximální počet účastníků kurzu 15 osob. Délka jedné lekce bude cca. 1,5 hod. Pozor, kurz se nekoná 2.8.

Lektorka kurzu: Ing. Hana Čepová se věnuje lektorování tohoto typu trénování paměti víc než 10 let, stejně tak jako vzdělávání seniorů v oblasti digitální bezpečnosti, moderních technologií a práce s PC.

Akce je bezplatná, je nutné se na ni registrovat. Kapacita naplněna, registrace ukončeny.

V případě dotazů ke kurzu volejte Hanu Čepovou: 603 852 740.

 

 

 

Prázdninová letní fotosoutěž

Aneb soutěž pro všechny seniory (nemusíte být členy komunity kolem Právě teď! o.p.s.)

Protože vás focení baví a vytváříte krásné fotografie, připravili jsme pro vás velkou prázdninovou fotosoutěž. V rámci soutěže můžete v období od 1.7. 2023 do 31.8.2023 vyfotit a do soutěže zaslat své fotografie. Pravidla soutěže:

 • věk autora fotografie (soutěžícího) musí být 65+
 • každý účastník bude moci přihlásit maximálně 3 fotografie v každé ze 2 kategorií (viz níže)

Jak své fotografie do soutěže přihlásit? Čtěte dále.

 

Kategorie:

1/ léto, prázdniny (volná disciplína)

Do této kategorie je (bude) možné nahrát jakoukoli fotografii, která se tematicky vtahuje k létu a k prázdninám, Je jedno kde fotografie vznikne, jen by měla vzniknout v období letních prázdnin 2023 a jejím autorem by měla být osoba ve věku 65+. Fotografie může vzniknout pomocí digitálního fotoaparátu, klasické zrdcadlovky, stejně jako mobilním telefonem.

Upozornění: pokud budou na fotografiích další osoby a děti, je potřeba mít jejich svolení k zveřejnění těchto fotografií. 

2/ léto s Právě teď! o.p.s.

Do této kategorie budou zařazeny fotografie, které pořídí účastníci na letních programech naší organizace. Opět i tady platí, že je jedno kde fotografie vznikne, jen by měla vzniknout v období letních prázdnin 2023 a jejím autorem by měla být osoba ve věku 65+. Fotografie může vzniknout klasickou zrdcadlovkou, stejně jako mobilním fotoaparátem.

 

Jak bude soutěž probíhat?

V polovině prázdnin zde (a na titulní stránce našeho webu) zveřejníme odkaz, kam bude možné fotografie do soutěže nahrát. Dáváme vám tím čas, abyste do soutěže nahráli pouze ty „nej“ fotografie, které pořídíte, protože, jak je výše uvedeno, jeden soutěžící bude smět do soutěže zaslat maximálně 3 fotografie v každé z kategorií.

Možnost nahrávání fotografií bude ukončena v neděli 10. září 2023.

Poté bude odbornou porotou anonymně vybráno 15 snímků v každé kategorii, které se zúčastní finálního klání. O vítězích pak rozhodne jednak odborná porota a hlasování veřejnosti.

Vítěze oznámíme na oslavě Mezinárodního dne seniorů, která se uskuteční 2. října v Magenta Experience Center v OC Arkády Pankrác.

Vítězové obou kategorií získají telefony od spol. T-Mobile a drobné ceny.

 

Kam a jak fotografie posílat?

Vyberte 3 fotografie, které chcete přihlásit do soutěže do jedné ze dvou kategorií (1/ léto, prázdniny (volná disciplína), 2/ léto s Právě teď! o.p.s). Ujistěte se, zda jste opravdu vybrali 3 nejlepší fotografie z letošních prázdnin. Tyto fotografie zašlete na email: fotosoutez@prave-ted-ops.cz.

Do předmětu uveďte název kategorie ( kateg. 1/ léto, prázdniny, kat. 2/ léto s Právě teď! o.p.s) do které fotky přihlašujete

Do textu emailu uveďte své jméno a příjmení, datum narození a telefonní číslo na sebe.

K fotografiím můžete přidat i krátký příběh/komentář o tom, kde vznikly, při jaké příležitosti.

Uvítáme, když fotografie budete zasílat v menším (náhledovém) rozlišení. Pokud by postoupily do finále, vyžádali bychom si od vás fotografie v plném rozlišení. V případě dotazů kontaktujte Hanku Čepovou, tel: 603 852 740.

Upozornění – prosíme čtěte:

 • neposílejte víc jak tři vybrané fotografie v jedné kategorii. Bude-li v přihlášce více jak 3 fotografie, přihlášku považujeme za neplatnou (rovnou ji smažeme).
 • neposílejte fotografie/přihlášku na jinou, než výše uvedenou e-mailovou adresu (fotosoutez@prave-ted-ops.cz). Vše, co dorazí na jinou adresu bude bez varování smazáno.
 • Ze soutežní emailové schránky vám dorazí automatická odpověď, že jsme vaši přihlášku obdrželi.
 • Pokud nám bude cokoli nejasné, ozveme se e-mailem/telefonem

Děkujeme

 

Jak poslat fotky přímo z telefonu?

Každé zařízení je jiné, přesto fungují v principu podobně. Nebojte se to zkusit, je to jednoduché, jen to z počátku chce trošku více trpělivosti.

 • otevřete si ve vašem telefonu složku/aplikaci, kam se vám ukládají fotky;
 • fotky, které chcete odeslat si označte – obvykle stačí na fotku prstem ťuknout a v pravém horním rohu vybrané fotky zobrazí
 •  zaškrtávátko, nebo puntík, který znamená, že daná fotka byla vybraná (různé telefony to mají různě). Na telefonech Apple je v g
 • alerii (Fotky) nejprve potřeba kliknou nahoře na tlačítko „vybrat“ a poté stejným způsobem kliknout na fotografie, které chci odeslat;
 • podle typu telefonu se vám (obvykle) pod fotografieme zobrazuje text sdílet, nebo ikonka (viz. obrázek vpravo) sdílet. Na tu, nebo text sdílet kliknete a následně vyberete aplikaci, kterou pro psaní emailů používáte (email/gmail…) a pomocí které, chcete fotky sikona sdíletdílet. Otevře se vám aplikace, tedy tzv. emailový klient a dále pokračujte jako s jakýmkoli jiným emailem – vyplníte adresáte, předmět, příp. napíšete text.

Sdílet fotografie můžete samozřejmě i přímo z emailového klienta. Fotky tam přidáte jako přílohu (z aplikace, kde se vám fotky ukládají).

A pokud se vám fotografie stále nedaří odeslat, zkuste strýčka googla, či návodného strýčka youtube, do vyhledávacího okna napiště typ svého telefonu a co chcete udělat (př. „Samsung Galaxy S10 odeslání fotek emailem“, nebo „Samsung Galaxy S10 jak odeslat fotky mailem“).

 


Aktuální články

 • Červnový program

  Červnový program naplní čas seniorů do prázdnin. Opět se můžete těšit na nabídku vzdělávání, výletů, exkurzí či pohybových aktivit.   Rychlý přesun na typ programu: Nordic Walking    Program    Informace k registracím   Program Pondělí 3.6. od 13 hod. PrevencePokračovat ve čtení..

 • Květnový program

  Květnový program pro seniory opět nabízí mnoho možností společného vyžití. Obsahuje širokou nabídku výletů a exkurzí. Čekají nás i oblíbené pravidelné lekce Nordic Walkingu   Rychlý přesun na typ programu: Nordic Walking    Programy na živo    Informace k registracím   ProgramPokračovat ve čtení..

 • Dubnový program

  Dubnový program pro seniory je nabitý k prasknutí. Opět tu máme širokou nabídku výletů a exkurzí. Čeká nás první SWAP a začínají pravidelné lekce Nordic Walkingu   Rychlý přesun na typ programu: Nordic Walking    Programy na živo   Kurz Nepanikařte!   InformacePokračovat ve čtení..